10 nejohroženějších druhů hmyzu na světě
Hmyz patří k nejrozmanitějším skupinám živočichů na planetě, zahrnuje více než milion popsaných druhů a představuje více než polovinu všech známých živých organismů. Existuje celá řada druhů hmyzu, z nichž mnohé jsou neškodné, zatímco jiné jsou nebezpečné. Následuje seznam 10 nejhrozivějších druhů hmyzu na světě, ne všechny jsou sice nejsmrtelnější, ale mohou vyvolat extrémní strach na první pohled. 10 nejnebezpečnějších druhů hmyzu na světě.
Obsah článku:
10. Nový Zéland Weta
Tento druh je jedním z nejtěžších hmyzů na světě – a vypadá příšerně. Největší druh weta, který byl kdy nalezen na Novém Zélandu, vážil 2,5 unce a měl 7palcové rozpětí křídel. Tento hmyz je dostatečně velký na to, aby si omotal končetiny kolem mrkve, ale pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí.
9. Komár dengue
Komár dengue neboli Aedes aegypti je jedním z nejsmrtonosnějších živočichů na světě. Je to hlavní druh komára, který přenáší horečku přenášenou komáry a vyskytuje se v mnoha tropických zemích po celém světě. Komár dengue nežije ani se nerozmnožuje v bažinách, zátokách, řekách nebo křovinách. Zatímco jiné druhy komárů se vyskytují, komár dengue žije pouze tam, kde jsou lidé.
8. Vosy
Není to ani včela, ani mravenec. Vosy, včetně žlutých pláštěnek a sršňů, se liší tím, že jsou relativně společenské, obvykle pozemní a téměř každý poddruh má specifického parazita nebo škůdce, kterým se živí. Ačkoli vosy nemusí nutně bodnout člověka, občas se to stává a může to být nebezpečné pro alergiky . Mnoho lidí prodělává anafylaktický šok a umírá na následky jediného vosího bodnutí.
7. Triatominae
Tyto malé příšerky umí sát krev. Je také známo, že přenášejí Chagasovu chorobu na člověka. Nejčastěji se vyskytují v Americe, několik druhů se vyskytuje v Asii, Africe a Austrálii.
6. Heterometrus
Heterometrus, známý také jako obří lesní štír, je druh štíra patřící do čeledi štírkovitých. Je rozšířen v tropických a subtropických jihovýchodních oblastech Asie, včetně Kambodže, Laosu, Thajska, Vietnamu, ale i Indie, Srí Lanky, Nepálu a Číny. Je pozoruhodný tím, že je jedním z největších žijících druhů štírů. Bodnutí způsobuje místní bolest, zánět , otok a zarudnutí kůže, které trvá několik hodin až několik dní.
5. Mravenci
Říká se mu také 24 mravenců, protože vás 24 hodin bolí, když vás jedna z těchto malých příšerek bodne. Bolest způsobená žihadlem tohoto hmyzu je údajně větší než u jiných blanokřídlých. Podle popisu způsobuje „vlny pálení, pulzování a bolesti, které přetrvávají až 24 hodin“.
4. Hornet
Sršně jsou největší eusociální vosy; některé druhy dosahují délky až 5,6 cm. Pravé sršně tvoří rod Vespa a od ostatních sršní se liší šířkou vrcholku, který je úměrně větší s předně zaoblenými žaludky. žihadla jsou pro člověka bolestivější než typická žihadla jiného hmyzu , protože sršní jed obsahuje velké množství (5 %) acetylcholinu. Sršně mohou bodnout vícekrát; na rozdíl od typických včel sršně a vosy po bodnutí neumírají, protože jejich žihadla lze vytáhnout . co si dát k obědu během týdne
3. Stonožky
Stonožky jsou členovci patřící do třídy Chilopoda podčeledi Myriapoda. Jsou to podlouhlí živočichové s jedním párem nohou na každý článek těla. Navzdory tomuto názvu mohou mít stonožky různý počet nohou od 20 do 300 .
Na světě žije odhadem 8 000 druhů stonožek. Vypadají opravdu divně, ale ve skutečnosti jsou dobré, protože žerou jiný hmyz a dokonce i pavouky. Každoročně mají na svědomí mnoho úmrtí. Jejich kousnutí normálnímu člověku neublíží, ale pokud jste alergičtí na jed, který produkují, budete mít vážné problémy.
2. Tarantule
Tarantule jsou skupinou často chlupatých a velmi velkých pavoukovců z čeledi Theraphosidae, kterých bylo identifikováno přibližně 900 druhů. Jejich velikost se pohybuje od velikosti nehtů až po velké talíře. Všechny tarantule jsou jedovaté,ale jen málo druhů je smrtelných, i když některá kousnutí způsobují silné potíže, které mohou přetrvávat několik dní. Největší pavouci na světě
Brachypelma Smithi: Chov a péče
1. Palestinský žlutý škorpion
Štír žlutý palestinský je druh štíra z čeledi Buthidae. Je známý také jako štír omdurmánský, izraelský pouštní štír a pod mnoha dalšími hovorovými názvy. Je považován za velmi nebezpečný druh, protože jeho jed je silnou směsí neurotoxinů. Štíři, kteří žijí především v severní Africe a na Blízkém východě, jsou každoročně zodpovědní za více než 75 % úmrtí způsobených štíry.
Ačkoli zdraví dospělí obvykle pociťují pouze nesnesitelnou bolest, děti, než se jim naplní plíce a utopí se ve vlastních tekutinách, trpí horečkou, kómatem, křečemi a ochrnutím.