Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Afghánský chrt: popis plemene

Afghánský chrt, známý také jako afghánský ohař, je plemeno psa, které pochází z Afghánistánu. Tito psi jsou známí svou ladnou a elegantní postavou a dlouhou a splývavou srstí, která vyžaduje nadprůměrnou péči. Jejich povaha je důstojná a zdrženlivá s jistou mírou vášnivého zápalu.

 

Afghánský chrt

 

Afghánský chrt

 

Afgánský chrt byl poprvé představen na výstavách v roce 1907 a od té doby se stal populárním nejen v Afghánistánu, ale i v dalších zemích po celém světě. FCI ji v roce 2004 uznala jako samostatné plemeno ve skupině 10 pod číslem 228. Afgánský chrt se často používá na výstavách, ale také jako společník svého majitele.

Co se týče péče o afghánského chrta, jeho dlouhá srst vyžaduje pravidelné koupání, kartáčování a stříhání. Kromě toho bývají tito psi tvrdohlaví a mají vysoký pohybový potenciál, takže majitelé musí být připraveni věnovat jim dostatek fyzické aktivity a trpělivosti při výcviku.

 

Původ a historie

 

Původ a historie

 

Afghánský chrt je starobylé plemeno pocházející z oblasti Afghánistánu. Jeho předky byli lovečtí psi afghánských pastevců, kteří byli používáni při lovu antilop a gazel. Tito psi byli známí již v prvním tisíciletí našeho letopočtu.

Afgánský chrt se objevuje již na sumerských hliněných tabulkách a papyrových svitcích z doby 2200 let před naším letopočtem. Vznikl pravděpodobně křížením původního afghánského chrta s plemenem saluk. Na Blízkém východě se používal k lovu antilop, gazel, vlků a sněžných levhartů.

Kolem roku 1886 byl poprvé přivezen do Velké Británie, kde byl v roce 1926 založen první specializovaný klub afghánských chrtů. V roce 1907 se poprvé objevil na výstavách na Západě. FCI ho uznala až v roce 2004 ve skupině 10 pod číslem 228.

Afghánský chrt byl v minulosti v Afghánistánu oblíbeným psem a diplomaté ho často dostávali jako dárek. Její původ sahá do oblasti Ghazní a Zardin v Afghánistánu. V Afghánistánu byl známý jako Tazi nebo Kuchi Hound. V současné době je afghánský chrt oblíbený po celém světě jako společenský a výstavní pes.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Výška a hmotnost

Afghánský chrt je velké plemeno psa, které dorůstá výšky až 70 cm v kohoutku a váží až 30 kg. Samice jsou obvykle menší než samci. Výšku a hmotnost může ovlivnit genetika, výživa a životní styl psa.

 

Srst a barva

Afghánský chrt má dlouhou, jemnou a hedvábnou srst, která splývá podél těla. Barva srsti může být různá, od bílé po černou, s různými odstíny hnědé a šedé. Někteří afghánští chrti mají na hlavě trny.

 

Další fyzické vlastnosti

Afghánský chrt má dlouhou hlavu s trojúhelníkovýma očima a nízko posazenýma ušima pokrytýma dlouhou hedvábnou srstí. Má dlouhé, rovné a silné nohy, hluboký hrudník a rovný hřbet. Ocas je nízko nasazený a na konci kroužkovaný. Zajímavosti o psech – 72 zajímavostí

 

Standard FCI

Podle standardu FCI je afghánský chrt označen jako plemeno 228 a patří do skupiny 10 – chrti. Standard popisuje vzhled, povahu a temperament afghánského chrta.

 

Osobnost a temperament

Afghánský chrt je hrdý, důstojný a poněkud rezervovaný nejen vůči cizím lidem, ale i vůči své rodině. Potřebuje hodně osobní svobody a pohybu. Věrný a oddaný svému majiteli. Je důležité vychovávat a cvičit afghánského chrta disciplinovaně a zkušeně. Je pot pro vlasy nebezpečný?

 

Vzdělávání a odborná příprava

Afghánský chrt vyžaduje trpělivý a citlivý přístup k výchově a výcviku. Je důležité, aby výcvik byl založen na pozitivním posilování a odměňování. Afgánský chrt je inteligentní a zkušený, ale může být také tvrdohlavý. Nejrychlejší psi : 12 nejrychlejších psích plemen

 

Péče a zdraví

 

Péče a zdraví

 

Afghánský chrt potřebuje velkou péči o srst, kterou je třeba pravidelně kartáčovat a trimovat. Je také důležité věnovat pozornost jeho zdravotnímu stavu a pravidelně ho kontrolovat u veterináře.

 

Catering

Afghánský chrt potřebuje kvalitní krmivo, které mu poskytne všechny potřebné živiny. Jeho strava by měla být přizpůsobena jeho věku, hmotnosti a životnímu stylu.

 

Afghánský chrt jako lovecký pes

 

Afghánský chrt jako lovecký pes

 

Afghánský chrt je původně lovecké plemeno používané k lovu velké zvěře. Má vynikající zrak a rychlost a dokáže se pohybovat v obtížném terénu.

 

Afghánský chrt jako společník a hlídací pes

Afghánský chrt může být také skvělým společníkem a hlídacím psem. Je to věrný a oddaný pes, který bude chránit

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button