HLADKuriozity z živočišné říše

Chov a péče o bodlák egyptský

Egyptský hrtan. Pokud hledáte domácího mazlíčka, o kterého se snadno pečuje a který je zároveň zajímavý, může být tarbík egyptský tou správnou volbou. Tento malý hlodavec, který se dokonale přizpůsobil životu v poušti, se vyznačuje lomenýma zadníma nohama a dlouhým ocasem. Tarburst egyptský se pohybuje skákáním po zadních nohách jako klokani a je aktivní zejména večer a v noci.

Egyptský hrtan

Egyptský hrtan

 

Pokud se rozhodnete chovat tarbíka egyptského, je důležité mít na paměti několik základních věcí. Nejprve potřebujete vhodné terárium, které by mělo mít minimální plochu dna 120×50 cm a výšku asi 80 cm. Tarbíci egyptští také potřebují dostatek tepla, takže terárium by mělo být přes den vyhřívané na teplotu asi 23-26 °C a v noci by teplota měla klesnout na pokojovou teplotu. Můžete ji také uchovávat při pokojové teplotě bez ohřívání.

Charakteristika bodláku egyptského

 

Charakteristika bodláku egyptského

 

Vzhled a fyziologické vlastnosti

Tarbit egyptský je malý pouštní hlodavec z čeledi tarbitovitých. Dorůstá délky těla asi 12 cm a váží asi 75 g. Jeho dlouhý ocas dosahuje až 25 cm a slouží jako kormidlo při skocích. Tarbík má velmi dlouhé zadní nohy, které mu umožňují skákat až do vzdálenosti 3 metrů. Jeho srst je na hřbetě hnědooranžová a na spodní straně bílá.

Biologická klasifikace tarbíka egyptského

Tarbík egyptský patří do rodu Jaculus a jeho druhové jméno je Jaculus jaculus. Je to samotářské zvíře a žije v norách v písčitých oblastech. Jeho blízkými příbuznými jsou Jaculus orientalis a Jaculus blanfordi.

Výskyt a prostředí

Hrdlořez egyptský se vyskytuje v severní Africe, na Arabském poloostrově a v některých částech Blízkého východu. Jeho přirozeným prostředím jsou polopouště a pouštní oblasti. Živí se ovocem, hmyzem a dalšími drobnými živočichy. Mlok egyptský je známý svým skokovým pohybem, kterým se pohybuje po písku a oblázcích. Má výborný sluch a v případě nebezpečí se dokáže rychle schovat ve své noře.

Hnízdění krahujce egyptského

 

Hnízdění krahujce egyptského

 

Pokud máte zájem o chov tarbursta egyptského, musíte se nejprve seznámit s jeho náročnými potřebami. Drozd egyptský je malý hlodavec, který žije v pouštních oblastech Afriky a Asie. Její chov vyžaduje speciální terárium a pečlivé krmení.

Vybavení terárií

Tarbík egyptský potřebuje terárium o minimálních rozměrech 60 x 30 x 30 cm. Terárium musí být vybaveno úkryty a zeminou, která jim umožní zahrabat se zadníma nohama. Drozd egyptský je aktivní v noci, proto je důležité poskytnout mu dostatek úkrytů, aby se mohl skrývat i přes den.

Jídlo a krmení Egyptian Tarburger

Klíněnka egyptská se živí semeny, obilovinami a senem. Jeho strava by měla obsahovat také zeleninu a směs drobných semen. Je důležité zajistit, aby jeho strava měla dostatečný obsah vlhkosti. Ostropestřec egyptský je schopen ukládat vodu v těle, ale přesto by měl mít dostatek vody k dispozici.

Rozmnožování a péče o mláďata

Doba březosti tarbíka egyptského trvá pouze 25 dní. Samice může mít 3-4 mláďata. Mláďata se rodí slepá a bez srsti, ale rychle se vyvíjejí. Péče o mláďata je minimální, ale je důležité zajistit jim dostatek potravy a úkryt.

Tarbík egyptský se tak dožívá přibližně 6 let. V teráriu by měla být teplota 25-30 °C a vlhkost 30-50 %. Tarbík egyptský je dobré domácí zvíře, ale jeho chov vyžaduje pečlivé plánování a přípravu. Zvířata s písmenem t – 37 zvířat s písmenem t

Bodlák egyptský v přírodě

 

Bodlák egyptský v přírodě

 

Mládě egyptské (Jaculus jaculus) je malý hlodavec, který se vyskytuje v pouštních a polopouštních oblastech Afriky a Asie. Tento druh patří do čeledi Tarbidae a je řazen do podčeledi Dipodinae.

Pouštní a polopouštní oblasti

Egyptský tharyb se vyskytuje v různých oblastech, včetně Senegalu, Somálska, Arabského poloostrova a dalších pouštních a polopouštních oblastí. Tento druh si hloubí nory s četnými východy a ukrývá se v nich před horkem a predátory. V noci se toulá na dlouhé vzdálenosti a čistí si srst prachovou koupelí.

Lov a stravovací návyky

Klíněnka egyptská se živí různým hmyzem, jako jsou kobylky, mravenci, švábi a další. Tento druh má velmi dobrý zrak a sluch, což mu pomáhá při hledání potravy. Tarbík egyptský dokáže přežít dlouhá období bez vody, protože většinu vody získává z potravy. Šampon na vlasy

Chování a životní styl

 

Chování a životní styl

 

Drozd egyptský je aktivní večer a v noci. Tento druh se pohybuje skákáním po zadních nohách podobně jako klokani. Zadní končetiny jsou až čtyřikrát delší než přední, což mu umožňuje efektivní pohyb po písku. Drozd egyptský si hloubí nory s četnými východy a ukrývá se v nich před horkem a predátory. Populace tarbursta egyptského je stabilní, ale je stále ohrožena ničením biotopů a lovem. Tarbík egyptský je v současné době zařazen mezi málo ohrožené druhy podle IUCN, ale jeho stav ohrožení by se mohl v budoucnu zhoršit.

Níže uvedená tabulka obsahuje základní informace o egyptském tarbíkovi.

Název Hodnota
Kmen Stringers
Třída Savci
Objednávka Hlodavci
Rodina Karbon
Podčeleď Dipodinae
Výskyt Severní Afrika, Arabský poloostrov a další pouštní a polopouštní oblasti
Stupeň ohrožení Malý dotek
Průměrná hmotnost 43-73 g
Délka těla 10-12 cm
Délka ocasu 16-20 cm

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button