Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Irský setr: charakteristika plemene

Irský setr je lovecké plemeno psa, které pochází z Irska. Toto plemeno je známé pro svou krásnou, hustou srst a jemnou povahu. Irský setr je považován za jedno z nejkrásnějších psích plemen na světě a jeho vznik se datuje do 18. století. století.

 

Irský setr

 

Irský setr

 

Podle kódu FCI je irský setr zařazen do skupiny 7, sekce 2 a má číslo 120. Tyto kódy označují plemena loveckých psů, která se vyznačují schopností najít kořist a následně ji zastavit. Irský setr byl původně vyšlechtěn jako pes pro lov ptáků, ale nyní se používá i k lovu jiných druhů zvířat.

Irský setr je považován za skvělého společníka pro rodiny, které mají rády aktivní životní styl. Toto plemeno má hodně energie a potřebuje pravidelný pohyb, ale zároveň je velmi láskyplné a oddané svému majiteli. Pokud hledáte psa, který se dokáže přizpůsobit vašim potřebám a zájmům, irský setr by pro vás mohl být skvělou volbou.

 

Původ a historie

 

Původ a historie

Irský setr je plemeno loveckého psa, které vzniklo v Irsku na počátku 19. století. století. Původně se vyskytoval pouze v bílé a červené barvě, která je nyní považována za samostatné plemeno, irský červenobílý setr. Plemeno bylo ovlivněno starým španělským perdiguerem, černobílým dlouhosrstým perdiguerem z Francie a skotskými setry.

Systematickým křížením irského červenobílého setra s neznámým červeným psem vzniklo plemeno, jehož barva srsti se lišila od původní barvy červenobílého setra. Irský setr byl oblíbený zejména při lovu kachen a sluk. Ušlechtilost tohoto plemene umocňuje jeho krásná, lesklá a středně dlouhá srst, která vyžaduje náležitou péči.

 

V následujícím období se irský setr stal oblíbeným domácím psem nejen ve své irské domovině a na Britských ostrovech, ale také na evropském kontinentu a v Severní Americe. V současné době je uznávaným loveckým plemenem v celé Evropě. Psi tohoto plemene mají vynikající čich, jsou rychlí a mají vlohy pro poslušnost, takže jsou vhodní pro soutěže agility a poslušnosti.

 

Vzhled Irský setr

 

Vzhled Irský setr

 

Při pohledu na irského setra si okamžitě všimneme jeho ušlechtilého a elegantního vzhledu. Tento stavitel má štíhlé tělo, svalnatý krk a dlouhé, štíhlé nohy. Jeho celková výška se pohybuje mezi 55 a 62 cm u samic a mezi 58 a 67 cm u samců. Hmotnost irského setra se pohybuje kolem 27 až 32 kg.

 

Hlava a oči

Hlava irského setra je dlouhá a štíhlá, s čelním sklonem. Má tmavé oválné oči s jemným výrazem. Oči jsou umístěny na stejné úrovni, směřují dopředu a jsou plné života.

 

Srst a barva

Srst irského setra je jemná, dlouhá a hedvábná. Barva srsti je kaštanově červená s bílými znaky na hrudi a nohách. Stejně jako irský červenobílý setr má irský setr výrazné peří na uších, hrudi, břiše a zadní straně nohou.

 

Tělo a výška

Tělo irského setra je štíhlé, ale robustní. Má hluboký a široký hrudník s dobře vyvinutými svaly. Hřbet je rovný a silný, s klenutými žebry. Břicho je dobře vykrojené. Jeho výška se pohybuje mezi 55 a 62 cm u samic a mezi 58 a 67 cm u samců. Šampon na vlasy: nejlepší rady a účinky

 

Ocas a nohy

Ocas irského setra je dlouhý a štíhlý, na konci je opatřen pery. Má dlouhé a štíhlé nohy se silnými tlapami a dobře vyvinutými svaly. Jeho tlapky jsou oválné, s tuhými polštářky a tmavými nehty.

Celkově je irský setr elegantní a půvabný pes s jemným a laskavým výrazem. Jeho srst, barva a peří z něj dělají jedinečného a krásného psa. Irský červenobílý setr: vše o plemeni

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Irský setr je plemeno psa, které je známé svou temperamentní a nezávislou povahou. Přestože mu někteří přisuzují sklony k tvrdohlavosti, je to velmi inteligentní a učenlivý pes, který se rychle učí novým věcem. Jeho vysoká inteligence a silný temperament mohou chovatelům, zejména začátečníkům, působit určité problémy, ale při správném výcviku a výchově je irský setr ideálním partnerem.

Povaha irského setra je láskyplná, hravá a velmi mazlivá. Je to živý, pozorný a oddaný společník, který dobře vychází s dětmi, jinými psy a kočkami. Jeho věrné a oddané chování z něj dělá vynikajícího společníka pro celou rodinu.

Je důležité si uvědomit, že irský setr je plemeno, které má svou vlastní osobnost a temperament. Proto je důležité, aby se chovatel naučil porozumět jeho chování a potřebám. Trpělivou výchovou a správným výcvikem můžete získat spolehlivého psa s vynikajícími loveckými schopnostmi.

Obecně je irský setr velmi temperamentní a má tendenci být nezávislý. Toto plemeno vyžaduje hodně pohybu a aktivity, protože má hodně energie. Jeho temperament a energie z něj však dělají skvělého společníka na dlouhé procházky a běhání. Anglický setr: charakteristika plemene a výchova

 

Vzdělání a výcvik Irský setr

 

Vzdělání a výcvik Irský setr

 

Výchova irského setra je důležitou součástí jeho života. Toto plemeno je učenlivé, poslušné a velmi diskrétní. Vysoká inteligence a tvrdohlavost může chovatelům, zejména začátečníkům, dělat vrásky, ale při správném výcviku a výchovných metodách je irský setr dokonalým partnerem.

Výchova a vzdělávání proto musí probíhat důsledně, ale bez tvrdosti. Jakýkoli jiný přístup by jim uškodil. Kromě loveckého instinktu má citlivý pes i vlastní rozum, což výcvik poslušnosti nijak neusnadňuje. Setter se obvykle učí nejen rychle, ale také důkladně. To, co se naučí, si po několika opakováních snadno zapamatují. Stejně těžko zapomínají i setři, zejména na špatné zacházení.

Při výcviku irského setra je důležité používat pozitivní metody, které jsou založeny na odměňování dobrého chování. Tyto metody jsou účinné a zlepšují vztah mezi majitelem a psem. Výcvik by měl probíhat postupně a měl by být zaměřen na správné chování, které se má naučit. 5 nejromantičtějších plemen psů

 

Náročnost výchovy a výcviku irského setra závisí na jeho individuální povaze a temperamentu. Někteří setři jsou velmi poslušní, jiní mohou být tvrdohlaví a nezávislí. Proto je důležité přizpůsobit výcvik a výchovu potřebám a povaze konkrétního psa.

Pokud se majitel rozhodne pořídit si irského setra, musí se připravit na to, že výchova a výcvik budou náročnější než u jiných plemen. Setři mají silný lovecký instinkt a potřebují dostatek pohybu a duševní stimulace. Majitel by měl být trpělivý a důsledný, aby dosáhl správného chování svého psa.

 

Zdraví a péče

Irský setr je považován za obecně zdravé plemeno, ale i toto plemeno má své zdravotní problémy. Mezi nejčastější problémy patří dysplazie kyčelních kloubů a osteochondrolýza, což je nekrotické onemocnění kloubů. Chovatelé by měli být s těmito nemocemi seznámeni a vyhýbat se chovu jedinců, kteří těmito problémy trpí.

Kromě toho může irský setr trpět epilepsií, což je neurologické onemocnění způsobující záchvaty. Pokud se u psa objeví záchvaty, je nutné kontaktovat veterinárního lékaře, který může předepsat léčbu a pomoci zmírnit příznaky. 10 nejkrásnějších psích plemen na světě

 

Při péči o irského setra je důležité dbát na správnou výživu, pohyb a hygienu. Irský setr potřebuje dostatek pohybu a fyzické aktivity, protože je to lovecký pes, který má v sobě spoustu energie. Chovatel by měl zajistit dostatek času na procházky a hry se psem.

Kromě toho je také důležité věnovat pozornost hygienickým potřebám psa. Irský setr má hustou a dlouhou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Srst by se měla česat a kartáčovat, aby se zabránilo vzniku uzlíků a matných chomáčů. Kromě toho je třeba pravidelně kontrolovat uši a zuby psa, aby se předešlo infekcím a zubnímu kameni.

Při správné péči a výchově se irský setr může dožít až 12 let. Je důležité, abyste svému psovi poskytovali pravidelné veterinární prohlídky a péči, abyste předešli zdravotním problémům a zajistili mu dlouhý a zdravý život.

 

Použijte

Irský setr je lovecký pes, který byl původně vyšlechtěn k lovu ptáků a malých zvířat. Jeho úkolem bylo vystopovat kořist a ukázat ji lovci. Dnes je však většina irských setrů chována jako domácí a rodinní mazlíčci.

Přestože se irští setři stále používají k lovu, jejich využití se v posledních letech výrazně změnilo. Dnes se často používají na loveckých výstavách, kde předvádějí své schopnosti a dovednosti.

Kromě loveckých aktivit jsou irští setři vynikajícími společníky a rodinnými psy. Jsou velmi milí, věrní a oddaní svým majitelům. Jejich přirozená zvědavost a energická povaha z nich dělají skvělé společníky pro procházky a aktivní životní styl.

Vzhledem ke své povaze a schopnostem jsou irští setři vhodní pro majitele, kteří jsou ochotni věnovat jim dostatek pozornosti a času na výcvik a výchovu. Jsou to inteligentní a tvrdohlaví psi, kteří potřebují správnou stimulaci a výcvik, aby se stali skvělými společníky.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button