PÉČE A UŽITEK PŘI VÝSADBĚPLOCHY PRO UŽITKOVÉ ÚPRAVYUžitečné rostliny

Pěstování rybízu, péče, druhy a odrůdy

Pěstování rybízu. Zjistěte, jak pěstovat šťavnatý a zdraví prospěšný rybíz! Tyto oblíbené bobule jsou vynikající do sušenek, drobenek, šťáv a džemů. Objevte zcela nové ovoce, které si můžete vychutnat s naším průvodcem, jak zasadit a pěstovat rybíz!

Pěstování rybízu

 

Pěstování rybízu

Na první pohled může rybíz vypadat jako borůvky – malé kulaté bobule rostoucí na keřích. Rybíz (Ribes) jsou keře bez trnů a kořenů. Mohou dorůstat až 2 m do šířky a výšky.

Rybízové keře se pěstují snadněji než většina bobulovin; nepotřebují speciální kyselou půdu jako borůvky; na rozdíl od angreštu jsou bez trnů; rostou v hroznech na stoncích, takže se snadno sbírají. A jsou plodné! Jsou to pracovité bobule.

Bobule rybízu jsou velmi zdravé a mají vysoký obsah vitaminu C. Vyrábí se v několika odrůdách: na výběr je bílý nebo červený rybíz, černý rybíz a existuje dokonce i růžový rybíz.

 

Kdy vysazovat rybíz

 

Kdy vysazovat rybíz

Podzim je pravděpodobně nejvhodnější dobou pro výsadbu, protože půda je ještě teplá po létě a rybíz by se měl před zimou dobře usadit. Sázet můžete také brzy na jaře, ještě než se porost vytvoří.

Nakupte rybíz s holými kořeny ve spolehlivé školce a vyberte si jednoleté nebo dvouleté silné rostliny. Pokud máte omezený rozpočet, počkejte s nákupem rybízu bez kořenů až do podzimu, kdy je obvykle mnohem levnější.

Nebo můžete rybíz pěstovaný v nádobě vysadit kdykoli během roku, jen se vyhněte nejteplejším měsícům, abyste ho nemuseli otrocky zalévat.

 

Výběr a příprava místa pro výsadbu

 

 

 

Na rozdíl od většiny ostatních ovocných plodin snáší rybíz částečný stín a dává přednost chladnému a vlhkému místu. Vždyť ve volné přírodě jsou to podrostové keře. Mají rády svažitý terén a chráněná místa, například podél boční stěny budovy nebo stinný altán.

Všechny rybízy mají rády bohatou, dobře propustnou půdu, která dobře zadržuje vlhkost, ale není přemokřená. Přidejte organické látky (kompost, rašelinu nebo hnůj), abyste zlepšili půdu, zejména pokud je písčitá. Zajistěte dobré rozestupy a cirkulaci vzduchu, abyste zabránili vzniku plísně.

 

Jak vysadit rybíz

 

Jak vysadit rybíz

 

  1. Před výsadbou odstraňte plevel. Pokud zahradničíte bez obdělávání půdy, můžete plochu jednoduše udusat lepenkou a poté ji zamulčovat, přičemž v lepence necháte mezery pro výsadbu nebo do ní vyřežete otvory pro výsadbu.
  2. Před výsadbou zapravte do půdy vyzrálý kompost. Rybíz je silný žrout dusíku.
  3. Odstraňte poškozené kořeny a zkraťte vrcholky na 6 až 10 cm. Nedovolte, aby kořenový systém vyschl.
  4. Sázejte co nejdříve do řádně připravené půdy.
  5. Vykopejte jámu pro výsadbu. Rostlinu posypte organickým univerzálním hnojivem, které jí pomůže zakořenit.
  6. Umístěte rostlinu na místo, které je o něco hlubší, než rostla ve školce.
  7. Zasypte jámu a zpevněte půdu kolem kořenů.
  8. Zalévejte ji.

Obecně platí, že rostliny by měly být od sebe vzdáleny 1,5  až  3 metry v řádku  a 3 metry mezi řádky. Můžete také zasadit rostlinu z odřezku, který jste odebrali z jiného rybízového keře.

Jak pečovat o rybíz

 

Jak pečovat o rybíz

 

Mulčováním potlačujete plevel, udržujete vlhkost a chladíte půdu.
Každý rok rozprostřete kolem rostlin 2 až 3 cm mulče a každoročně jej doplňujte. Vhodným mulčem je kompostovaný hnůj, kompost, dřevní štěpka nebo podobné materiály. Posekaná tráva je výborný mulč.
Každé jaro posypte povrch půdy organickým hnojivem, abyste udrželi dostatečné množství živin.
Keře dobře zalévejte, zejména když jsou mladé a začínají růst.

 

Jak řezat rybíz – Pěstování rybízu

 

Správné prořezávání vám také pomůže získat z rybízu co nejvíce. V zimě odstraňte odumřelé nebo nemocné dřevo a špatně umístěné větve – například větve, které mohou pod tíhou plodů spadnout na zem, nebo větve, které se kříží a třou.

 

U černého rybízu můžete odstranit až třetinu nejstarších trsů najednou – obvykle ty nejtlustší a nejtmavší – a podpořit tak intenzivní regeneraci, nebo pokud si to chcete ještě více usnadnit, jednoduše vyřízněte všechny trsy, které právě plodí.

U červeného a bílého rybízu se snažte dosáhnout otevřeného miskovitého tvaru. Nové výhony rozřízněte na polovinu a boční výhony vyrůstající z hlavních stonků rozdělte na dva pupeny. Ponechte také krátký stonek nebo „nohu“, ze které vyrůstají větve bez odnoží.

Ať už prořezáváte cokoli, dbejte na to, aby všechny řezy byly provedeny těsně nad pupenem, který směřuje ven z keře – omezíte tak růst směřující do keře a snížíte přehuštění – recept na onemocnění!

Červenému a bílému rybízu také prospívá řez v polovině léta. Postranní výhony, které v dané sezóně vyrostly, jednoduše seřízněte na tři až pět listů.

 

DOPORUČENÉ OBJEDNÁVKY – Pěstování rybízu

 

DOPORUČENÉ OBJEDNÁVKY - Pěstování rybízu

Černý rybíz se pěstuje nejsnáze. Tyto keře dávají přednost plnému slunci, ale snesou i trochu stínu a budou plodit plody bohaté na vitamin C po mnoho let. Použijte je do koláčů, džemů nebo osvěžujících nálevů.

Červený a bílý rybíz se pěstují podobně jako angrešt a je užitečné je považovat téměř za stejnou rostlinu. I tyto keře dávají přednost plnému slunci, ale dobře snášejí i polostín. Na rozdíl od černého rybízu je lze pěstovat jako kordony (jednotlivé stonky), jako standard – a dobře rostou i v nádobách, takže jsou ideální volbou pro menší zahrady. Bílý rybíz má sladší chuť než červený rybíz a je ideální pro vaření, přípravu džemů a želé a vylepšení téměř všech dezertů.

 

Jak sbírat rybíz – Pěstování rybízu

Jakmile se začnou tvořit plody, zakryjte keře sítí, aby se na ně nedostali ptáci, nebo – pokud pěstujete hodně ovoce – zvažte stavbu klece na ovoce, aby byla vaše drahocenná úroda v bezpečí.

Sbírejte je, až získají svou konečnou barvu. Rybíz je seskupen do trsů zvaných „strigs“. Můžete odlamovat jednotlivé rybízy, ale mnohem jednodušší je odlomit nebo odříznout celý trs najednou. Nejjednodušší způsob, jak oddělit bobule od stopky, je takto je pročesat vidličkou – je to mnohem snazší!

Jak skladovat rybíz

Rybíz je vzácný klenot, který dlouho nevydrží. V lednici vydrží několik dní, ale stejně jako všechny bobule je spotřebujte co nejdříve. Jednou ze skutečných výhod rybízu je, že se dá snadno zmrazit.

CHYTROST A MOUDROST

Rybíz je nejen chutný, ale díky vysokému obsahu živin i zdraví prospěšný. Koncentrace vitaminu C může dosáhnout až 250 miligramů na 100 gramů šťávy, a to i po 6 měsících skladování!

Nejlepší stále plodící jahody – 11 odrůd

Pivo na vlasy: jak pomocí piva docílit zdravých, hebkých a lesklých vlasů

 

ŠKODY/CHOROBY – Pěstování rybízu

Mšice: vyhledejte napadení výsadeb. Použijte sprej s mýdlovou vodou nebo neemový olej. Monitorujte včas, abyste předešli napadení. Používejte insekticidní mýdlo a neemové oleje. Dobře nastříkejte.

Plísně: Prořezávání a rozmisťování rostlin, které může pomoci zlepšit cirkulaci vzduchu a snížit vlhkost. Postřiky jsou nejpotřebnější za vlhkého nebo mokrého počasí na jaře. Aplikujte, jakmile se objeví první příznaky moučnaté plísně, a podle potřeby aplikaci opakujte.

Roztoči: Zavedení dravých roztočů může pomoci. Vyhněte se používání pesticidů, které rovněž hubí užitečný hmyz. Vyhněte se nadměrnému množství dusíku, které může vést k vyššímu výskytu roztočů.

Japonští brouci: brouky odstraňte ručně a vložte je do mýdlové vody. Vyberte si večer a brzy ráno. Dospělci jsou obecně snadno potlačitelní pomocí listových postřiků, pokud jsou zachyceni včas.

Šupinovka San Jose: odřízněte všechny napadené lodyhy, než se na jaře objeví nový růst. Napadené tyčinky zničte nebo vyhoďte do koše (ne do kompostu). K omezení napadení může přispět také použití dormantních olejů.

Rybíz: Ošetřujte v červnu, než larvy proniknou do stonků a v přítomnosti dospělců. Bt přípravky jsou účinné pouze na larvy.

Puchýřková rez borovice bílé: Pěstujte pokud možno rezistentní (odolné) odrůdy. Zjistěte si u dodavatele školky údaje o odolnosti odrůd.

Septoriová skvrnitost listů a skvrnitost listů: Zlepšete cirkulaci vzduchu, abyste zajistili dostatečné vysychání listů pomocí mřížkování a ořezávání odumřelých nebo slabých listů. Vyhněte se zavlažování nad hlavou a zalévejte pouze ráno. Odstraňte nebo zakryjte spadané listí. Používejte fungicidy před kvetením, po opadu okvětních lístků a po sklizni.

Botrytida a hniloba plodů: vyberte místo pro výsadbu s dobrou cirkulací vzduchu a pravidelně seřezávejte slabé výhony, aby dostatečně vyschly. Usilovně odlistěte rostliny, aby se zvýšilo proudění vzduchu, a sklízejte plody dříve, než přezrají a zplesniví. Fungicidy aplikujte v době kvetení rostliny a v případě potřeby i během sklizně.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button