Filmy a volný časSEZNAMY FILMŮ

Nejlepší filmy 10 filmů, které jste neviděli, ale měli byste je vidět

Nejlepší filmy 10 filmů, které jste neviděli, ale měli byste . Nejlepší filmy, které by měl vidět každý. Nejlepší filmové zpracování. S tímhle seznamem jdu na věc, protože vím, jak dobře se ve filmech vyznáte. Toto je seznam filmů, které většina lidí neviděla (a v některých případech o nich pravděpodobně ani neslyšela), které jsou svým způsobem vynikající a měli byste je vidět co nejdříve. 10 filmů, které jste neviděli, ale měli byste.

10. Idiots 1998 – Nejlepší filmy 

Idioti 1998


Nejlepší filmy .Dánský film Idiots s podtitulem Idiotský film o idiotech a pro idioty provokuje diváky ode dne své premiéry. Krátce po dokončení filmu a jeho uvedení na festivalu v Cannes se filmová kritika i veřejnost rozdělila na dva nesmiřitelné tábory – jedni Larse von Triera a jeho dílo milují, druzí ho zatracují. V rodinném domě na předměstí Kodaně žije skupina intelektuálů, kteří mají zvláštní zábavu – hrají si na idioty, různě postižené lidi, a záměrně provokují své okolí. Na procházce, v restauraci, v bazénu, na exkurzi v továrně…

9. Ticho na Zemi 1985, Geoff Murphy

Ticho na Zemi 1985, Geoff Murphy


Nejlepší filmy . Muž Zac Hobson (Bruno Lawrence) se probudí a zjistí, že je na světě sám. Podle jeho předpokladů jde o jistý vládní projekt, který jako by selhal a lidstvo zmizelo lusknutím prstu. Vyvstává však otázka, proč přežil apokalypsu a zda je skutečně jediným člověkem na Zemi…

8. Tání podle čísel 1988, Peter Greenaway

Melting by Numbers 1988, Peter Greenaway Nejlepší filmy


Ve filmu Utonutí v číslech kontrastuje krása obrazu, nasycená významy, s antiemocionálním chladem děje, stejně jako lyrismus východoanglické krajiny, v níž se děj odehrává (inspirace holandskými mistry a anglickými krajináři předminulého století).  Režisérova záliba v číslech a astrologii nabývá absurdních rozměrů v příběhu tří žen stejného jména Cissie Colpitts, které patří ke třem generacím a jsou možná navzájem příbuzné (nebo jsou jednou ženou ve třech obdobích svého života). Všechny tři Cissie postupně utopí své neuspokojivé manžely a donutí ke spoluúčasti svého souseda, romantického lovce mrtvol Henryho Madgetta. Příslib lásky se však ani jednou nenaplní; Madgett je třikrát odmítnut, aby se na konci, kdy je celá vražedná aféra odhalena policií, vydal na projížďku a utopil se. Nejsilnější modlitba za uzdravení

 

7. The Hairdresser’s Husband 1990, Patrice Leconte – Nejlepší filmy 

The Hairdresser's Husband 1990, Patrice Leconte Nejlepší filmy


Příběh muže, kterého přitahují pouze kadeřníci. Od dětství se Antoine nechával stříhat nakrátko, protože návštěva kadeřnictví byla jeho největším potěšením.Nejlepší filmy .Když mu bylo dvanáct, nahlédl při stříhání do výstřihu své bývalé kadeřnice, madam Shefferové. Ten pohled trval jen okamžik, ale Antoina ovlivnil na celý život. Rozhodl se oženit s kadeřnicí. Příslušnice této profese jsou podle něj ideální ženy: vždy upravené, usměvavé, pohledné a sexy.

6. Do velkého ticha 2005, Philip Gröning – Nejlepší filmy 

Do velkého ticha Nejlepší filmy


Velké ticho je typem filmu, který je něčím neobvyklým, odklonem od ostatní tvorby, na kterou jsme zvyklí. V Německu prý film v návštěvnosti překonal i Harryho Pottera. My, lid 21. století, potřebujeme a vlastně hledáme harmonii života, v níž kartuziánský řád žije už asi tisíc let. Je zajímavé sledovat mnichy, jak bez shonu vykonávají svou práci. Jak si najdou čas na modlitbu, chválu Boha, vzájemné sdílení, nebo třeba jen na nicnedělání. Právě stres a neustálý neklid je syndromem naší zaběhnuté společnosti – na tyto věci, které znají kartuziáni, si nedokážeme najít čas. I když odpočíváme, chceme být aktivní a produktivní. Nejlepší filmy .Ve filmu není žádné umělé osvětlení, žádná hudba v pozadí a pouze jeden člen filmového štábu, kterému byla přidělena mnišská cela, v níž měl během natáčení bydlet. Kvůli natáčení filmu pak žil půl roku uvnitř kartuziánské komunity. Dlouhé záběry ze života mnichů, prokládané úryvky z evangelia a klášterních pravidel, doprovázené praskáním ohně, zpěvem ptáků, zvuky bouře a slovy modlitby. Jakýsi refrén zachycuje pomalé proměny přírody během střídání dne a noci a ročních období. Ve filmu se také objevují kartuziáni sáňkující na zasněžených svazích okolních kopců, jejich rozhovory s kočkami v kočičárně nebo jen krátká několikaminutová scéna starého kartuziána na konci filmu, který přemýšlí o smrti a Boží dobrotě.

5. Six Degrees of Separation 1993, Fred Schepisi – Nejlepší filmy 

Six Degrees of Separation 1993, Fred Schepisi Nejlepší filmy


Dva citliví manhattanští obchodníci s uměním, Ouisa (Stockard Channing) a Flan (Donald Sutherland), najdou v Central Parku tělo ubodaného mladíka (Will Smith) a jejich životy se od té chvíle obrátí vzhůru nohama. Zdá se, že tento záhadný mladý muž nikdy nebyl tím, za koho se vydával.
Když se Kittredgovi otevřeli mladému muži, který byl pobodán v Central Parku, změnilo to zásadně jejich životy. Paul tvrdí, že je synem Sydneyho Poitiera, rozdává filmové role na počkání a je skvělý kuchař. Co dalšího této rodině nabídne?

4. Alice 1988, Jan Švankmajer

Alice 1988, Jan Švankmajer Nejlepší filmy
Scénárista a režisér Woody Allen tímto filmem z roku 1990 dokazuje, že mu nejen nejsou cizí jemné stránky ženské psychiky, ale že je také dokonale zná. Hrdinkou jeho melancholické komedie o lásce a skrytých touhách je Alice Tateová, půvabná a bohatá pětatřicátnice, která dosud vedla velmi šťastný a spořádaný život. Únava, bolest a celková nespokojenost přivedou jednoho dne půvabnou ženu k čínskému lékaři Jangovi, který se specializuje na alternativní léčbu pomocí akupunktury a bylin připravených podle starých receptů. Alice, unavená neustálými povinnostmi matky tří dětí a „nóbl“ manželky, netuší, jaké výsledky jí neobvyklá léčba přinese. Nejlepší filmy .Ale jedno je jisté, v jejím životě se najednou dějí velmi podivné věci.

Co dělat s řídnoucími vlasy během menopauzy

Najednou se cítí mnohem uvolněnější, to, co vnímala jako ustálené, se hroutí a věci, které nikdy neřekla nahlas, se stávají skutečností? Příběh, zobrazující určitý zlom či krizi v zažitém stereotypu vzorné matky a manželky, natočil Woody Allen opět s humorným nadhledem a vtipem, i když v tomto filmu poněkud střídměji. Do hlavní role obsadil svou tehdejší životní partnerku Miu Farrow, ale tím výčet hvězd nekončí. Po jejím boku si zahráli také William Hurt (Doug Tate) a Alec Baldwin (jako Ed).

3. Jubileum 1977, Derek Jarman

Jubilee 1977, Derek Jarman Nejlepší filmy


Na motivy povídky A. P. Čechova vznikla půvabná televizní komedie o přípravě oslavy výročí se skvělým hereckým obsazením. Banka, v jejímž čele stojí jistý Šipuchin (J. Abrham), se chystá oslavit patnácté výročí svého založení. Šipuchin čeká na delegaci a připravuje si projev o pověsti banky. Důstojnosti chystaného aktu brání především zaměstnanec Kuzma (R. Hrušínský), který nenávidí ženy, protože je považuje za zdroj všeho nepořádku.

A jeho slova ho brzy napadnou. Šipuchinova žena (L. Šafránková) se právě vrátila od matky se svými nekonečnými historkami a do jejího vyprávění vstupuje jistá paní Merčutkinová (J. Bohdalová), která chce vyplatit peníze a stěžuje si na chování úředníků, ovšem ve zcela nesprávné instituci…

2. Beau Travail 1999, Claire Denis

Beau Travail 1999 Nejlepší filmy


Mysteriózní příběh z prostředí francouzských legií patří k vrcholům tvorby Claire Denis a Agnès Godard. V centru volné adaptace posledního románu Hermana Melvilla Billy Budd (Billy Budd, námořník) je Galoup (Denis Lavant), který má za úkol vycvičit jednotku mladých vojáků, o nichž je přesvědčen, že k nim nepatří. Příběh je však roztříštěný, výcvik v poušti téměř snový a film působí dojmem antické tragédie. Denis a Godard převracejí „tradiční“ pohled na vojenskou jednotku, především v záběrech z výcviku. Pohled ženy na mužské tělo.

 horory podle skutečných událostí

1. Smrt v Benátkách 1971, Luchino Visconti – Nejlepší filmy 

Smrt v Benátkách 1971 Nejlepší filmy
Skladatel Gustav von Aschenbach, který se v Benátkách zotavuje z infarktu, se už nikdy nedočká zdraví ani spokojenosti, pouze se platonicky zamiluje do andělsky půvabného polského chlapce Tazia (se kterým nikdy nepromluví ani se ho nedotkne). Více než o náhle probuzenou erotickou vášeň, i když i ta je přítomna, jde však o fascinaci krásou, která si člověka podmaní a ovládne ho – ostatně v retrospektivách, podpořených bouřlivou diskusí Gustava s přítelem o kráse (zda lze krásu umělecky vytvořit, nebo zda ji můžeme vnímat pouze smysly, skladatel odmítá přijmout názor, že morálka nemá s tvorbou nic společného).

Vizuální stránka filmu, odehrávající se v době doznívající secese, koresponduje s emocionální náladou filmu; znepokojivá zpráva, kterou se hlavní hrdina příběhu dozvídá – hrozí epidemie cholery -, ještě do starosvětského hotelu nepronikla. Nejlepší filmy .Zjevení vydezinfikovaného města, v jehož šedivých, nehostinných ulicích leží hromady odpadků, tak dotváří apokalyptický rámec melancholického příběhu, který jen předznamenává konečný zánik starého světa a jeho jistot.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button