Kuriozity z živočišné říšeZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

Proč jeleni shazují paroží: tajemství jejich rozhodnutí

Proč jeleni shazují paroží? Jelen lesní (Cervus elaphus) je majestátní zvíře, známé svými velkými a působivými parohy. Ale navzdory jejich významu a úctě, kterou vzbuzují, je jeleni každoročně shazují. Proč k tomu dochází a jaké jsou příčiny tohoto jevu? V tomto článku se podíváme na několik klíčových faktorů a na tajemství, které stojí za rozhodnutím jelena shodit paroží.

 

Proč jeleni shazují paroží

 

Proč jeleni shazují paroží

 

Shazování paroží je přirozený a neodmyslitelný jev ve světě jelenovitých. Tento proces jim umožňuje obnovovat a regenerovat paroží, zajišťovat kondici a vitalitu, chránit se před zraněním a komunikovat s ostatními jeleny. Je to fascinující příklad adaptace a evolučního vývoje těchto majestátních zvířat.

1. Cyklus růstu a obnovy

 

Proč jeleni shazují paroží? Jeleni mají jedinečnou schopnost v pravidelných intervalech růst a shazovat paroží. Prašníky rostou během léta a vrcholí na podzim. Po této fázi začíná proces rozbíjení. Jeleni vylučují hormony, které oslabují spojení mezi parožím a lebkou, a paroží tak odpadá. Tento cyklus růstu a obnovy je pro jeleny přirozený a důležitý.

 

2. Zajištění vitality a kondice

 

Zajištění vitality a kondice jelení zvěře

 

Shazování paroží je pro jeleny důležitým aspektem pro zajištění jejich vitality a kondice. Po shození starého paroží mají jeleni možnost začít nové vegetační období s novým a silnějším parožím. Tento proces je součástí přirozené adaptace a evolučního vývoje jelenů, který jim umožňuje soutěžit a bránit se v boji o území a samice.

 

3. Ochrana před zraněním – proč jeleni shazují paroží

 

Parohy jsou pro jeleny obtížným a těžkým břemenem. V období růstu paroží jsou parohy plné živin a mají vysokou hmotnost. Tato hmotnost může být pro jelena zatěžující, zejména pokud se pohybuje v obtížném terénu nebo bojuje s jinými jeleny. Shazování paroží mu umožňuje zbavit se tohoto břemene.

 

4. Zotavení a regenerace

 

Shazování paroží je pro jeleny také způsob, jak umožnit regeneraci a obnovu paroží. Po shození se spojení paroží a lebky zacelí a vytvoří se nové růstové lůžko pro budoucí paroží. Tento proces zajistí, že nové paroží bude mít stabilní základ a dostatečný prostor pro růst a vývoj. Největší jelen na světě : Lov jelenů na Novém Zélandu

 

5. Signál pro soupeře a samice – Proč jelen shazuje paroží

 

Signál pro soupeře a samice -Proč jelen shazuje paroží

 

Shazování paroží je také způsob, jakým jeleni komunikují s ostatními jeleny. Změna vzhledu a absence paroží může být pro protivníka signálem, že jelen není v současné době v bojové kondici a nemá zájem bojovat. Může také poskytnout informace o hierarchii a postavení ve skupině jelenů. Pro potenciální partnery to může být signál, že jelen není připraven k páření. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

6. Závislost na ročním období a hormonální regulaci

 

Závislost na ročním období a hormonální regulace jelení zvěře

 

Proč jeleni shazují paroží? Shazování paroží úzce souvisí s ročním obdobím a hormonálními regulacemi v těle jelena. Hormony, například testosteron, ovlivňují růst a shazování paroží. Po páření se hladina testosteronu v těle jelena sníží, což spustí proces shazování paroží. Později na jaře se zvýší hladina hormonů a začne nový cyklus růstu paroží.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button