Proč jíst arašídy – zdravotní účinky arašídů
Proč jíst arašídy. Arašídy jsou luštěniny, které pocházejí z Jižní Ameriky. Používají se pro ně různé názvy, například brambory a arašídy. Navzdory svému názvu nejsou arašídy příbuzné stromovým ořechům. Jako luštěnina jsou příbuzné fazolím, čočce a sóji.
Obsah článku:
Proč jíst arašídy
Na Slovensku se arašídy konzumují syrové jen zřídka. Nejčastěji se konzumují pražené nebo ve formě arašídového másla. Mezi další arašídové produkty patří arašídový olej, mouka a bílkoviny. Tyto výrobky se používají do různých potravin, jako jsou dezerty, dorty, cukrovinky, snacky a omáčky.
Arašídy jsou bohaté na bílkoviny, tuky a řadu zdravých živin. Studie ukazují, že arašídy mohou být dokonce užitečné při hubnutí a jsou spojeny se sníženým rizikem srdečních onemocnění. V tomto článku se dozvíte, proč jíst arašídy.
Výživové údaje arašídů
Zde jsou uvedeny nutriční údaje pro 100 gramů syrových arašídů:
- Kalorie: 567
- Voda: 7 %.
- Bílkoviny: 25,8 gramů
- Sacharidy: 16,1 gramů
- Cukr: 4,7 gramů
- Vláknina: 8,5 gramů
- Tuk: 49,2 gramů
- Nasycené: 6,28 gramů
- Mononenasycené: 1,5 gramu 24,43 gramu
- Polynenasycené: 15,56 gramů
- Omega-3: 0 gramů
- Omega-6: 15,56 gramů
- Trans: 0 gramů
Tuk v arašídech
Arašídy mají vysoký obsah tuku. Ve skutečnosti se řadí mezi olejniny. Velká část světové úrody podzemnice olejné se používá k výrobě podzemnicového oleje.
Obsah tuku se pohybuje v rozmezí 44 až 56 % a skládá se převážně z mono- a polynenasycených tuků, z nichž většinu tvoří kyselina olejová a linolová.
Arašídový protein
Arašídy jsou dobrým zdrojem bílkovin.
Obsah bílkovin se pohybuje v rozmezí 22-30 % celkových kalorií, což z arašídů činí skvělý zdroj rostlinných bílkovin.
Nejrozšířenější bílkoviny v arašídech, arachin a konarachin, mohou být vysoce alergenní a u některých lidí způsobovat život ohrožující reakce.
Sacharidy
Arašídy mají nízký obsah sacharidů.
Obsah sacharidů je ve skutečnosti jen asi 13-16 % celkové hmotnosti.
Díky nízkému obsahu sacharidů a vysokému obsahu bílkovin, tuků a vlákniny mají arašídy velmi nízký glykemický index (GI), který udává, jak rychle se sacharidy po jídle dostávají do krve.
Díky tomu jsou vhodné pro osoby s cukrovkou.
Vitamíny a minerály
Arašídy jsou vynikajícím zdrojem různých vitaminů a minerálů, včetně:
- Biotin. Arašídy jsou jedním z nejbohatších zdrojů biotinu, který je důležitý v těhotenství.
- Měď. Západní strava má často nízký obsah mědi, která je ve stravě stopovým minerálem. Jeho nedostatek může mít nepříznivé účinky na zdraví srdce.
- Niacin. Niacin, známý také jako vitamin B3, má v těle různé důležité funkce. Je spojena se sníženým rizikem srdečních onemocnění.
- Nejstarší člověk na světě : 10 nejstarších lidí
- Foláty. Foláty, známé také jako vitamin B9 nebo kyselina listová, mají mnoho základních funkcí a jsou důležité zejména v těhotenství.
- Mangan. Mangan je stopový prvek, který se nachází v pitné vodě a ve většině potravin.
- Vitamin E. Tento silný antioxidant se často vyskytuje ve vysokém množství v tučných potravinách.
- Thiamin. Jeden z vitaminů skupiny B, thiamin, je také známý jako vitamin B1. Pomáhá tělesným buňkám přeměňovat sacharidy na energii a je nezbytný pro činnost srdce, svalů a nervového systému.
- Fosfor. Arašídy jsou dobrým zdrojem fosforu, minerálu, který hraje důležitou roli při růstu a udržování tělesných tkání.
- Hořčík. Dostatečný příjem hořčíku, který je nezbytným minerálem ve stravě a má různé důležité funkce, chrání před srdečními chorobami.
Další rostlinné sloučeniny – Proč jíst arašídy
Arašídy obsahují různé bioaktivní rostlinné sloučeniny a antioxidanty. Ve skutečnosti jsou stejně bohaté na antioxidanty jako mnohé ovoce. Většina antioxidantů se nachází ve slupce arašídů, která se konzumuje pouze v syrovém stavu.
Přesto jádra arašídů stále obsahují:
- Kyselina P-kumarová. Tento polyfenol je jedním z hlavních antioxidantů v arašídech.
- Resveratrol. Resveratrol, silný antioxidant, který může snižovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění, se nachází především v červeném víně.
- Izoflavony. Izoflavony patří do skupiny antioxidačních polyfenolů a jsou spojovány s různými zdravotními účinky.
- Kyselina fytová. Kyselina fytová, která se nachází v semenech rostlin včetně ořechů, může zhoršovat vstřebávání železa a zinku z arašídů a dalších potravin konzumovaných ve stejnou dobu.
- Fytosteroly. Arašídový olej obsahuje významné množství fytosterolů, které zhoršují vstřebávání cholesterolu z trávicího traktu.
- Žehlička na vlasy : Co si vybrat
Hubnutí – Proč jíst arašídy
Arašídy byly široce zkoumány v souvislosti s udržováním hmotnosti. Přes vysoký obsah tuku a kalorií se nezdá, že by arašídy přispívaly k přibývání na váze. Jídla pro hubnutí.
Pozorovací studie totiž prokázaly, že konzumace arašídů pomáhá udržovat zdravou váhu a snižuje riziko obezity. Všechny tyto studie jsou pozorovací, což znamená, že nemohou prokázat příčinnou souvislost.
Jedna malá šestiměsíční studie na zdravých ženách však ukázala, že když byly jiné zdroje tuku v nízkotučné stravě nahrazeny arašídy, zhubly o 3 kg, přestože si musely udržet původní hmotnost.
Jiná studie zjistila, že když bylo do denní stravy zdravých dospělých přidáno 89 gramů arašídů po dobu 8 týdnů, nepřibírali na váze tolik, kolik se očekávalo.
Arašídy jsou díky různým faktorům vhodnou potravinou při hubnutí:
- Snižují příjem potravy tím, že podporují pocit sytosti, a to ve větší míře než jiné běžné pochutiny, například rýžové koláčky.
- Vzhledem k tomu, jak jsou arašídy syté, se zdá, že lidé zvýšenou konzumaci arašídů kompenzují menší konzumací jiných potravin.
- Pokud nejsou celé arašídy dostatečně rozžvýkány, může část z nich projít trávicím systémem, aniž by se vstřebala.
- Vysoký obsah bílkovin a mononenasycených tuků v arašídech může zvýšit spalování kalorií.
- Arašídy jsou zdrojem nerozpustné vlákniny, která je spojována se sníženým rizikem přibývání na váze.
Další zdravotní účinky arašídů – Proč jíst arašídy?
Kromě toho, že jsou arašídy vhodnou potravinou při hubnutí, jsou spojeny i s několika dalšími zdravotními přínosy.
Zdraví srdce – Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě. Pozorovací studie naznačují, že konzumace arašídů a dalších druhů ořechů může chránit před srdečními chorobami.
Prevence žlučových kamenů – Žlučové kameny postihují přibližně 10-25 % dospělých.