Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATURA

Martin Kukučín – Dům ve svahu

Martin Kukučín – Dům ve stráni vše o práci . Dům ve stráni děj , postavy , obsah díla , Martin Kukučín – Dům ve stráni :

Martin Kukučín

  • vlastní jméno Matej Bencúr (* 17. května 1860, Jasenová –  † 21. května 1928, Pakrac, Chorvatsko),
  •  slovenský prozaik, dramatik a publicista.
  • Byl nejvýznamnějším představitelem slovenského literárního realismu,
  • zakladatel moderní slovenské prózy.
  • Je po něm pojmenována planetka (23444) Kukučín, poliklinika a operační sál v Punta Arenas a jeho jméno nese několik ulic ve slovenských městech.
  • Martin Kukučín – Dům ve svahu
  • všechny práce najdete na adrese

    Slovenský jazyk

Martin Kukučín – Dům ve svahu

Dům ve svahu

  • je společenský, rodinný a psychologický román odehrávající se v Dalmácii a zaměřený na dvě rodiny.
  • Rodina  –Maté Berac – těžký (rolník)
  • rodina  -shoras(paní) Anzula Dubčišová
  • Postavy: Mate, Jera, Katica, Mateja, Ivan, Shore Anzula a její syn Niko, Dorica Zorkovic, Paško

Zákon:

V centru románu je láska dvou mladých lidí – Nika a Katice, proti níž stojí obě rodiny milenců.Zatímco Shore Anzulu zpráva o tom, že její syn chodí s Katicou, jen překvapila a zaskočila, Mateho tato zpráva zcela odrovnala. Představa, že by se jeho nejdražší dítě stýkalo s pánským švihákem (i když s nejlepší partou ve městě), mu byla odporná a nesnesitelná. Považuje za tragické, že její syn, kterému neodolá snad žádná dívka v okolí, chodí s obyčejnou venkovskou dívkou.

Ještě víc ji mrzí, že se musí vzdát svého nejdražšího snu, Nikovy svatby s Doricou, která se na něj vždy „připravovala“.Protože pro ni Niko tolik znamená, rozhodla se, že pokud si to její syn bude vážně přát, vezme Katicu k sobě domů.Než se však svatba uskuteční, chce se přesvědčit, zda mezi mladými lidmi panuje opravdová láska, protože Maté je přesvědčena, že vztah mezi pánem a selkou nemůže být dobrý.

 

 

Pokračování :

Nakonec Anzula přesvědčila Matea, aby se vztahu nebránil, ale pomohl Nikovi a Katice poznat se navzájem. Tím byla odstraněna největší překážka na jejich cestě. Zpočátku se vztah Nika a Katice vyvíjel bez překážek. Niko byl okouzlen Katičinou krásou a Katica si užívala víc než jen Nikovu náklonnost a obdiv.

Ale také proto, že měla před sebou vidinu šťastné budoucnosti, a sice stát se velkou páníčkou. Ačkoli Shora Anzula navenek Katice ustupovala, ve skutečnosti se nevzdávala naděje na změnu situace a připravila několik „náhodných“ situací, v nichž vynikly Doričiny silné stránky. Tyto matčiny „intriky“ přicházejí v pravou chvíli, když si Niko všiml, že Katiciina láska je nejen upřímná, ale i vypočítavá, a najednou nevěděl, co je dřív, zda láska k ní, nebo touha být dámou v jeho domě.Tyto pochybnosti v něm vyvolávaly mnoho strachu, dokonce zoufalství, a bál se žít s Katici. Nejtěžší zkouškou síly jejich lásky měla být hostina, na které měla Dorica dělat hospodyni.

Niko ji tak mohl pozorovat zblízka a srovnávat ji s Katitzou – k její škodě. Doričin takt, jemné způsoby a dobré srdce zvítězily nad Katčinou společenskou neobratností a naivitou.Na této hostině si Niko uvědomuje, že všechny jeho krásné představy o blahobytné budoucnosti s Katkou a o sblížení pánů a lidu zůstanou jen představami, začíná si uvědomovat, že překročit hranice mezi společenskými třídami by bylo asi opravdu velmi obtížné:

  • „Nikdy nebudou existovat žádné sobecké sny. Nemůžu…“
  • Niko se rozešel s Katicou a konečně se mu splnil sen o Šoře Anzule, Dorica stála po jeho boku.Mate Berac  –vzorně se staral o blaho své rodiny, měl autoritu, ale ne vynucenou, ale přirozenou, založenou na respektu. Moc toho nenamluvil, ale když už něco řekl, mělo to váhu. Všichni v rodině věděli, že se na něj mohou kdykoli obrátit. Při řešení problémů dokázal být taktní, citlivý a laskavý. Byl také výborný hospodář, pracovitý, práce pro něj byla radostí, byl přesvědčen, že stejně jako v rodině má každý své místo ve společnosti, že není třeba se proti ní bouřit a že se nemají překračovat společenské hranice. Od začátku byl přesvědčen, že vztah Nika a Katice nemůže vydržet. Mate představuje patriarchální typ. Nakonec Maté umírá a Kukučín jako by chtěl naznačit, že starý svět s pevnými tradicemi, kterých se Maté také držel, už dlouho nevydrží a že je třeba se přizpůsobit novým podmínkám.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button