ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Tyristor – charakteristika , schéma , složení

 Jak to funguje . Schéma zapojení Tyristor . Vše, co potřebujete vědět o elektrotechnice tyristorů.

Tyristor

tyristor

 je polovodičová součástka, která se používá ke spínání elektrického proudu (nejčastěji v silových obvodech) a funguje jako řízený elektronický ventil.

 

Tyristor

Skládá se ze čtyř vrstev polovodiče v uspořádání PNPN, takže v součástce jsou tři přechody P-N. Je podobný diodě, obě součástky mají dvě hlavní elektrody – anodu a katodu, tyristor má navíc třetí řídicí elektrodu. Na nejvzdálenější vrstvu je připojeno napájení, na jednu z prostředních řídicí elektroda. Pokud přivedeme proud na výkonové elektrody, tyristor nepracuje, dokud nepřivedeme malé napětí na řídicí elektrodu. Pak se tyristor lavinovitě přepne a zůstává ve vodivém stavu, dokud jím protéká proud.

Je to velmi účinný nástroj pro řízení velmi výkonných elektrických strojů. Nejčastěji se používá v moderních elektrických lokomotivách pro pulzní řízení výkonu trakčních motorů na stejnosměrný proud.

Součástku  si lze zjednodušeně představit jako sadu dvou komplementárních tranzistorů T1 a T2 zapojených proti sobě tak, že kolektor jednoho je vždy spojen s bází druhého.

Mohlo by vás zajímat

Jednofázové zapojení zásuvek v systémech TN-C a TN-S

Charakteristika tyristoru

Levá část charakteristiky ve třetím kvadrantu odpovídá normální diodě , polarizace v závětrném směru. V propustném směru ( první kvadrant ) je tyristor nejprve uzavřen a charakteristika probíhá podobně jako ve třetím kvadrantu. Jakmile je dosaženo průrazného napětí, začne se procházející proud rychle zvyšovat , a jakmile dosáhne takové velikosti, že se může  otevře , se charakteristika vrátí skokem na malé napětí , které představuje otevřený stav. Aby tyristorem trvale procházel proud ( aby byl otevřený ), nesmí jím procházející proud klesnout pod hodnotu udržovacího proudu.Pokud na tuto hodnotu klesne nebo napětí na tyristoru klesne pod hodnotu napětí náležejícího udržovacímu proudu, tyristor se opět uzavře.

sinusový tyristor tyristor

Z čeho se skládá tyristor

 

je vyroben ze čtyř vrstev polovodiče v uspořádání PNPN, takže v součástce jsou tři přechody P-N. Je podobný diodě, obě součástky mají dvě hlavní elektrody – anodu a katodu, tyristor má navíc třetí řídicí elektrodu. Na nejvzdálenější vrstvu je připojeno napájení, na jednu z prostředních řídicí elektroda. Pokud přivedeme napětí na výkonové elektrody, tyristor nepracuje, dokud nepřivedeme malé napětí na řídicí elektrodu. Poté se lavinovitě zvedne a zůstane ve vodivém stavu, dokud jím protéká proud.

Mohlo by vás zajímat :

Jak bojovat proti vypadávání vlasů u mužů

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button