Druhy dinosaurů – Všechny druhy dinosaurů na světě
Typy dinosaurů. Odhady se různí, ale pokud jde o vyhynulé nepůvodní dinosaury, bylo objeveno a pojmenováno přibližně 300 platných rodů a kolem 700 platných druhů. Vzhledem k tomu, že fosilní záznam je neúplný v tom smyslu, že vědci dosud neobjevili fosilie dalších druhů dinosaurů, které nepochybně existovaly, neodráží tato čísla skutečnou rozmanitost vyhynulých dinosaurů.
Obsah článku:
Typy dinosaurů
Jedním z důvodů neúplnosti fosilního záznamu je skutečnost, že horniny z některých geologických období se na zemském povrchu běžně nevyskytují. Například pozdně křídových dinosaurů je známo mnohem více druhů než středně jurských, protože pozdně křídové lokality jsou početnější a geograficky rozšířenější než středně jurské.
Co je to dinosaurus?
Dinosauři jsou prehistoričtí plazi, kteří žili na Zemi přibližně před 245 miliony let až do současnosti. Moderní ptáci jsou jedním z typů dinosaurů, protože mají společného předka s nepůvodními dinosaury.
Nepůvodní dinosauři (všichni dinosauři kromě ptáků), kteří již vyhynuli, se značně lišili tvarem a velikostí. Některé z nich vážily až 80 tun a byly více než 120 metrů dlouhé. Jiné byly velké jako kuře a vážily pouhých 8 kilogramů. Všichni nepůvodní dinosauři žili na souši. Někteří z nich možná chodili za potravou do bažin a jezer, ale nežili výhradně ve vodě. Masožravci chodili po dvou a lovili sami nebo ve skupinách. Býložravci chodili po dvou nebo čtyřech nohách a pásli se na rostlinách.
Znakem, který dinosaury odlišuje od ostatních plazů, je otvor v kyčelní jamce, který dinosaurům umožňoval vzpřímenou chůzi. Pterosauři, létající plazi, a plesiosauři, plazi žijící v oceánech, tuto vlastnost neměli a nebyli dinosaury. Hadi na Slovensku
Kolik druhů dinosaurů existuje?
Odhady se různí, ale pokud jde o vyhynulé nepůvodní dinosaury, bylo objeveno a pojmenováno přibližně 300 platných rodů a kolem 700 platných druhů.
Vybrané druhy dinosaurů
Tento výběr dinosaurů byl uspořádán podle geologického období, ve kterém jednotlivá zvířata žila.
Trias (před 251-201 miliony let)
Coleophysis bauri – Druh dinosaurů
Coleophysis byl lehký, pohyblivý, 8 až 10 stop dlouhý dinosaurus.
Jura (před 201-145 miliony let)
Plateosaurus engelhardti
Ačkoli nebyl zdaleka tak velký jako jeho pozdější příbuzní leviatani, například apatosaurus a barosaurus, byl platyosaurus s tělem dlouhým asi 8 metrů na raného člena dinosauří rodiny poměrně velký.
Allosaurus fragilis – Druh dinosaura
Allosaurus byl hrozivý masožravec, který patřil k vrcholným predátorům pozdní jury.
Apatosaurus excelsus
Apatosaurus, což znamená „svůdný ještěr“, je v současnosti platné vědecké jméno pro stejného dinosaura, který se kdysi jmenoval Brontosaurus, což je mnohem přitažlivější a popisně vhodnější jméno znamenající „hromový ještěr“.
Barosaurus lentus – Druh dinosaura
Barosuaurus byl extrémně dlouhokrký, rostlinožravý člen skupiny dinosaurů zvaných sauropodi, kteří obvykle stáli na čtyřech robustních, sloupovitých nohách.
Camarasaurus lentus
Camarasaurus, další z dlouhokrkých čtyřnohých sauropodů, nebyl zdaleka tak velký jako jeho bratranci Apatosaurus, Barosaurus, Brachiosaurus a Diplodocus.
Camptosaurus dispar – Druh dinosaura
Camptosaurus je poměrně malý a vzácný zástupce severoamerických dinosaurů pozdní jury.
Diplodocus longus
U diplodoka je štíhlý krk a bičovitý ocas extrémně dlouhý a lebka je štíhlá a nízká, téměř oblá, ačkoli čenich je široký a tupý. Největší dinosauři světa : 15 největších dinosaurů
Mamenchisaurus hochuanensis
Mamenchisaurus, který v dospělosti dosahoval délky 20 metrů a výšky 4 metry v ramenou, je středně velký sauropodní dinosaurus.
Ornitholestes hermanni – Druhy dinosaurů
Ačkoli je pozdní jura nejznámější díky dinosauřím obřích rozměrů, jako jsou apatosaurus, stegosaurus a allosaurus, pod nohama se proháněly i menší formy, včetně ornitholesta o velikosti malého obušku.
Stegosaurus stenops
Stegosaurus, který byl dlouho považován za jedno z nejbizarnějších zvířat všech dob, si tuto pověst více než zaslouží díky svému oslnivému sortimentu hustých kostěných destiček a hrotů rozmístěných podél páteře.
Křída (před 145 až 66 miliony let)
Albertosaurus libratus
Albertosaurus je mohutný a obávaný masožravec, který je blízkým, o něco menším bratrancem tyranosaura.
Anatotitan copei
Navzdory své z lidského pohledu impozantní velikosti, jak dokládají párové preparáty v muzeu, byl anatotitan středně velký hadrosaurus neboli dinosaurus s kachním zobákem.
Ankylosaurus magniventris
Ankylosaurus, který poněkud připomíná savčí pásovce a jim příbuzné glyptodonty, byl jedním z obrněných plazích tanků křídy.
Argentinosaurus huinculensis
Tento mohutný čtyřnohý sauropodní dinosaurus byl bezpochyby jedním z největších zvířat, která kdy chodila po Zemi.
Centrosaurus apterus – Druh dinosaura
Centrosaurus, který patří do skupiny rohatých dinosaurů zvaných centrosaurini, byl s délkou těla asi 20 metrů menší než jeho slavnější bratranec Triceratops, který patřil do druhé velké skupiny rohatých dinosaurů zvaných chasmosaurini.
Chasmosaurus kaiseni /belli
Chasmosaurus měří v dospělosti pouhých 17 metrů a je nejmenším z vyspělých rohatých dinosaurů zvaných chasmosaurini.
Corythosaurus casuarius
Corythosaurus, jehož kostra byla dlouhá asi 25 stop, je nápadným členem skupiny kachnozobých dinosaurů zvaných hadrosauři, kteří obvykle chodili a běhali po dvou zadních nohách.
Deinonychus anthiroppus
Deinonychus byl relativně malý, ale nenasytný masožravec, dlouhý asi 7 metrů, který patřil do skupiny teropodních dinosaurů zvaných maniraptoři, což znamená „rukojmí“.
Edmontonia rugosidens – Druh dinosaurů
Edmontonia, příslušník hrotnatých ankylosaurů, byl silně obrněný býložravec s vysokými ostny, jehož tělesné brnění bylo pravděpodobně jeho největší obranou proti predátorům.
Edmontosaurus annectens
Ačkoli lebka 30 metrů dlouhého edmontosaura není složitě rýhovaná jako u některých jeho vývojových příbuzných, jako je korythosaurus, přesto vykazuje kachní zobák a složité uspořádání zubů, které se vyskytuje u všech kachnozobých nebo hadrosaurů.
Hesperornis regalis
Hesperornis, který měří 4 až 5 metrů, je ve srovnání s většinou moderních ptáků poměrně velký, ale jeho velikost není charakteristickým znakem, který by zaujal první lovce fosilií a paleontology, kteří viděli jeho kostru.
Hypacrosaurus altispinus
Hypacrosaurus, stejně jako ostatní kachnozobí platypusové, kteří se oficiálně nazývají hadrosauři, dorůstal délky kolem 30 metrů a běžně se pohyboval po všech čtyřech končetinách, i když jeho zadní končetiny byly mnohem delší a vyvinutější než přední.
Lambeosaurus lambei
Lambeosaurus, jehož lebku zdobí bizarní dvouhrotý hřeben, patří do skupiny kachnozobých dinosaurů neboli hadrosaurů, kterým se nepřekvapivě říká lambeosaurini.
Microvenator celery – Druhy dinosaurů
Tato zmenšená kostra dinosaura naznačuje, že tento jedinec mohl být dlouhý jen asi 4 metry. Mononycus olecranus Mononycus byl velmi zvláštní živočich. Byl velký asi jako krocan a jeho přiměřeně dlouhé, štíhlé zadní nohy poháněly jeho poměrně štíhlé, štíhlé tělo.
Oviraptor philoceratops
Oviraptor je sice malý, měří pouhých 5-6 metrů, ale je to jeden z nejbizarnějších dinosaurů, jaký byl kdy objeven, a proto dlouho vrtal hlavou paleontologům a zároveň je fascinoval.
Pachycephalosaurus wyomingensis
Pachycephalosaurus, jehož jméno v podstatě znamená „tlustohlavý ještěr“, je jedním z nejneobvyklejších dinosaurů a je známý především díky kostěné kopuli, která se nachází na vrcholu jeho lebky, obklopené malými kostěnými hrbolky a malými kostěnými rohy na čenichu.
Prosaurolophus maximus
Ačkoli je Prosaurolophus členem rodu kachnozobých dinosaurů, nepatří k nejvýznamnějším zástupcům této často složitě chocholaté skupiny. Protoceratops andrewsi Robustní kostru protoceratopse velikosti prasete korunuje zdobená lebka, kterou na hřbetě zdobí rozsáhlejší, i když ještě ne zcela vyvinutý kostěný štít než u jeho dřívějšího vývojového příbuzného, psittacosaura.
Psittacosaurus mongoliensis
Psittacosaurus je 3 metry dlouhý raný zástupce patřící do skupiny rohatých dinosaurů zvaných ceratopsie.
Saurolophus osborni – Druhy dinosaurů
Saurolophus patřil do skupiny dinosaurů zvaných hadrosauři, kterým se neformálně říká kachnozobí. Spinosaurus vše o dinosaurech
Sauuropelta edwardsi
Robustní tankovitý dinosaurus Sauropelta patří do primitivní skupiny ankylosaurů zvaných nodosauři.
Saurornithoides mongoliensis
Saurornithoides byl další relativně malý, mrštný, masožravý dinosaurus přibližně stejné velikosti jako Velociraptor a Oviraptor, s nimiž se pohyboval po písečných pouštních dunových polích dávné Střední Asie.
Struthiomimus altus – Druh dinosaurů
Struthiomimus znamená „napodobitel pštrosa“. Tento 5 metrů dlouhý dinosaurus s malou lebkou posazenou na dlouhém esovitém krku se ve skutečnosti podobá svému žijícímu dinosauřímu příbuznému, pštrosovi.
Styracosaurus albertensis – Druh dinosaura
Stryrakosauři, evolučně blízcí příbuzní slavného rohatého dinosaura Triceratopse, měli podobně robustní a robustní tělo se čtyřmi silnými nohami, které podpíraly soudkovitý trup poněkud podobný trupu moderního nosorožce.
Tenontosaurus tilletti
Tenontosaurus je velmi blízkým příbuzným známějšího evropského dinosaura jménem Iguanodon.
Triceratops horridus
Velký triceratops s podsaditou šupinatou kostrou dlouhou 5 metrů by byl hrozivým protivníkem i bez své masivní a bizarní lebky, vyzbrojené třemi hrozivými rohy a robustním štítem z kostí na zádech. Triceratops vše o dinosaurech
Tyranosaurus rex – Druh dinosaura
Pravděpodobně nejznámější ze všech vyhynulých dinosaurů, mohutný tyranosaurus, měl překvapivě lehkou, dutou kostru dlouhou 13 metrů. Tyrannosaurus rex vše o dinosaurech
Velociraptor mongoliensis
Díky lehké, dva metry dlouhé kostře byl tento predátor jedním z nejrychlejších a nejhbitějších masožravců, kteří se pohybovali po písečných dunách dávné pouště Gobi. Velociraptor vše o dinosaurech
Dinosauří druhy z kenozoika (před 66 miliony let až do současnosti)
Diatryma gigantean
Ačkoli je Diatryma zjevně pták, rozhodně nevypadá jako typický moderní pták.
Presbyornis pervetus – Druh dinosaurů
Za života byl Presbyornis vysoký asi 18 centimetrů. Jeho čápovité, pavučinové nohy odrážejí jeho zvyky pobřežních ptáků.
Psilopterus australis – Druhy dinosaurů
Asi 0,6 až 1 metr vysoký Psilopterus patří do skupiny převážně jihoamerických ptáků žijících na zemi, kterým se říká phorusrhacidy. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků