Jak poznám, že jsem v přechodu – 12 varovných příznaků
Jak poznám, že jsem v přechodu? JSTE V PŘECHODU A TĚCHTO 12 VAROVNÝCH SIGNÁLŮ TO POTVRDÍ. Proč se bojíte změn? Způsob, jakým o změnách přemýšlíme, nám nepomáhá. Považujeme ji za příliš rušivou a matoucí, takže se změnám musíme bránit. Tento postoj zastáváme proto, že naše nástroje pro řízení změn jsou nedostatečné.
Obsah článku:
Jak poznám, že jsem v přechodu
Osobně i díky vztahům s klienty jsem se naučil, že je třeba pochopit, že změna je přechod z jednoho bodu do druhého. Život prožíváme v etapách; některé jsou dlouhé, jiné krátké. Tento přechod má svou logiku. Když to uvidíme, můžeme naplánovat cestu vpřed, která nás posune na novou úroveň naplnění a dopadu.
Mým cílem je pomáhat lidem, kteří se nacházejí v přechodném období. Nejde o to, jak se vyrovnat se změnami, které se nám dějí. Místo toho se zabývám logikou změny, která je neodmyslitelně spjata se změnami, jež prožíváme v našich životech a v naší práci.
CO JE TO PŘECHODNÝ BOD – Jak poznám, že jsem v přechodném období?
Bod přechodu je okamžik, kdy si uvědomíte, že můžete buď pokročit, nebo ustoupit. Je to okamžik změny. Jak naučit dítě mluvit – rady a tipy, jak na to
Proces koučování je víc než jen historická reflexe pro pochopení. Pozornost by se měla soustředit na současný okamžik změny – naléhavý lidský problém. Přechod je proces strategického rozvoje, který posouvá člověka přes tento bod transformace k pochopení jeho poslání nebo budoucího potenciálu.
Transition se zabývá jakoukoli změnou bez ohledu na kontext nebo důvody změny.
Začněme tím, že všichni procházíme přechodem, a to neustále. Jedině tak můžeme žít naplno. Poznáním změny získáváme nadhled, pochopení a vhled.
Zamyslete se nad následujícím seznamem dvanácti nejčastějších životních změn:
- Co bylo dříve snadné, je nyní obtížné. Jak poznám, že jsem v přechodu
- Zjistil jsem, že můj výkon se nezlepšuje ani nezhoršuje.
- Zřejmě se mi nedaří dobře, protože můj život i práce upadají.
- Přišel jsem o práci a jsem nucen přehodnotit, kdo jsem a co mohu zaměstnavateli nabídnout.
- V současné životní a pracovní situaci jsem nešťastný. To může mít různé příčiny.
- Některé z nich mohou vyžadovat odborné poradenství. Pokud ano, mohu takovou pomoc najít.
- Už mě nebaví dělat pořád to samé dokola.
- Nevím, jak trávit čas v práci. Moje motivace vytvářet dobré věci je nízká.
- Moje vztahy nejsou zdravé.
- Stojím před životními rozhodnutími, která nemají jednoduchou odpověď ani uplatnění.
- Jsem vržen do vedoucí role, na kterou se necítím připraven.
- Vstupuji do nové životní etapy, když děti opouštějí domov nebo končí manželství.
- Mám obecnou nejistotu ohledně smyslu života a práce.
- Pokud je některý z těchto dvanácti stavů vaší současnou zkušeností, nacházíte se v přechodu. Každý přechodový bod je rozhodovacím bodem. Ne vždy víte, jak se rozhodnout, i když víte, že to musíte udělat.
Osobně jsem se to naučil, když jsem ve svém profesním životě dvakrát během velmi krátké doby přišel o všechny své klienty. Naposledy to byl důsledek recese. Během šesti týdnů jsem se dostal z vrcholu práce s klienty na nulu. To je bod přechodu.
Pokud si uvědomíte svůj přechodový bod, otázka zní: co s tím udě láte? Je to tak jednoduché, jako změnit se nebo být změněn. Neexistuje žádná možnost, jak se nezměnit. Převezměte tedy zodpovědnost za svůj přechodový bod a vytvořte pro sebe tu nejlepší možnou budoucnost.
5 ZÁKLADNÍCH OTÁZEK, NA KTERÉ MUSÍTE ODPOVĚDĚT – Jak poznám, že jsem v přechodu?
Můj přístup je založen na souboru standardních otázek, které pokládám každému. Těchto pět otázek je základem pro pochopení toho, kde se nacházíme a co musíme udělat.
- Co se změnilo v mém životě a práci? Jak jsem na tom s přechodem?
- Jaký je můj vliv?
- Koho ovlivňuji?
- Jaké mám nyní možnosti?
- Jaké problémy jsem vytvořil? Jaké překážky mě čekají? Těchto pět otázek je jednoduchých. Nejtěžší je být k sobě upřímný.
Otázky vám objasní váš pohled na změnu, kterou prožíváte. Vedou k činnostem, které můžete podniknout, abyste vytvořili dopad, který potvrdí náš pocit, kdo jste a proč existujete.
V posledních deseti letech jsem se s těmito otázkami svěřil téměř každému člověku, kterého jsem potkal. Málokdy se stane, že někdo najde vhled, který není přínosný. Střihy svatebních šatů
Cílem je dosáhnout dostatečné úrovně přehlednosti, abyste věděli, co máte dělat dál. Toto vyjasnění vám odhalí, jaký dopad můžete mít na svůj život – dopad je změna, kterou vytváříme a která přináší změnu.
Jádrem těchto otázek je porozumění lidem. Pochopil jsem, že každý živý člověk má pro svůj život tři touhy:
- smysluplný život
- Zdravé vztahy
- Život, který přináší důležité změny
- Tyto tři touhy se stávají měřítkem všech aspektů našeho života. Chceme, aby spolupracovaly na tom, aby byl náš život plný a dobrý. Jak poznám, že jsem v přechodu
Jakmile máme jasno, začneme strategicky plánovat, co je třeba udělat. Jak vyplývá z otázek, musíme se zabývat problémy, které stojí v cestě naplnění příležitostí, které máme.
DOSAŽENÍ JASNOSTI VE SVĚTĚ V PROMĚNÁCH
Model Kruhu vlivu vás provede otázkami a poté se zaměříme na konkrétní oblasti, kterým je třeba věnovat pozornost. Zjistil jsem, že největší potřebou je jasné pochopení toho, kdo jste a co váš život znamená.
To je důležitá otázka, protože máme tendenci hodnotit svůj život podle toho, co děláme, a ne podle toho, kým jsme a jaký vliv vytváříme.
Vím, že tyto otázky mohou fungovat pro každého. Viděl jsem to. Vyžaduje to však odhodlání a ochotu k sebekritice.
S mými klienty
a vztahy je možné díky tomu, co do koučovacího vztahu vnáším. Věřím svým klientům. Věřím v ně, aby mohli věřit sami v sebe. Vidím jejich potenciál. Pro mě je to hmatatelné. A já chci, abyste ji viděli a dosáhli jejího naplnění.
Tento proces funguje pro vedoucí pracovníky a jejich organizace. Tímto procesem strategického rozvoje je možné provést skupinu lidí. Dnes nabízím samostatný program, který lze provádět s jednotlivci, skupinami, v soukromí i v rámci retreatů.