Kuriozity z živočišné říšeZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

Která zvířata nemají nohy – 10 příkladů

Která zvířata nemají nohy – 10 příkladů. Zvířata bez nohou (příklady zvířat bez končetin). Jestli nás něco na světě neustále udivuje, pak je to příroda. Každý z přírodních tvorů je jedinečný a zajímavý sám o sobě a beznozí živočichové jsou pozoruhodnou součástí tohoto seznamu.

 

Která zvířata nemají nohy

 

Která zvířata nemají nohy

 

Když přijde řeč na živočichy, kteří nemají nohy, okamžitě se vám vybaví hadi. Právem jsou hadi nejoblíbenějšími beznohými živočichy, kteří patří do čeledi chobotnicovitých.

 

Několik dalších tvorů se však dokáže pohybovat z jednoho místa na druhé, aniž by měli nohy.

Měkkýši

 

Měkkýši

 

Měkkýši označují velké množství druhů bezobratlých. Bezobratlí jsou živočichové, kteří nemají kosti ani páteř (proto ten název!). Která zvířata nemají nohy.

Měkkýši mají měkké tělo bez segmentů a patří do kategorie živočichů, kteří nemají nohy. Když mluvíme o velkém počtu, máme na mysli více než 100 000 druhů měkkýšů, kteří se vyskytují po celém světě. Obvykle žijí ve vlhkých a vodních oblastech, jako je oceán nebo sladká voda. Zvíře na c

 

Mezi nejznámější měkkýše, kteří jsou rovněž beznohými živočichy, patří šneci, mlži, slávky, ústřice, škeble, chobotnice a sépie. Hadi na Slovensku

 

Než se zeptáte, chobotnice a sépie nemají nohy, ale chapadla, která používají k lovu a vnímání okolí. Mnoho druhů měkkýšů má tvrdou ochrannou schránku a jejich tělo je téměř vždy slizké a masité. Zvíře na i

 

Ploutvonožci

 

Ploutvonožci

Ačkoli se zdá, že mají nohy, tuleni, lachtani a mroži mají tzv. ploutve, ne nohy.

Tito mořští savci se souhrnně nazývají ploutvonožci, což je název pro jejich ploutve. Přestože tito beznozí živočichové tráví většinu času ve vodě, jsou schopni dlouhodobě pobývat na souši.

Ploutvonožci používají ploutve ke snadnému a volnému pohybu na souši i ve vodě. V případě tuleňů jim přední ploutve umožňují vytáhnout se z vody a pohybovat se.

 

Ze tří beznohých živočichů jsou tuleni menší a lépe přizpůsobení vodě. Na souši se však tuleni pohybují spíše jako housenky, zatímco lachtani a mroži se mohou na souši snadno pohybovat otáčením zadních ploutví.

Ryby – Kteří živočichové nemají nohy

 

Ryby - Kteří živočichové nemají nohy

Ano, byli jsme zmateni, jestli jsou ryby také zvířata! Ale ano, ryby jsou vědecky klasifikovány jako živočichové – vodní živočichové. Jsou to obratlovci, což znamená živočichové s páteří.

Mají ryby nohy? No jo! Ne, nemají! Většina druhů alespoň nemá nohy.

Říkáme většina, protože některé nedávné studie zjistily, že několik druhů ryb má nohy.

 

Kromě nejnovějších poznatků mají ryby obvykle ploutve, které jim pomáhají manévrovat ve vodě, a nemají nic společného s končetinami nebo nohama, které by jinak mohly sloužit k chůzi po souši.

 

Žížaly

 

Žížaly

Dalším tvorem, který se pohybuje bez nohou, je žížala. Žížaly jsou také živočichové, kterým chybí kosti, ruce a dokonce i oči. Žehlička na vlasy : Co si vybrat

 

Červi jsou plaziví živočichové, kteří se pohybují pomocí štětinek, tzv. setae, které zabraňují uklouznutí živočicha při pohybu. Protože žijí pod zemí, umožňují jim tyto drobné štětinky uchopit půdu při pohybu.

 

Rychlost plazení se u jednotlivých druhů liší. Větší žížaly se obvykle pohybují rychleji než menší.

Další zajímavou skutečností o těchto tvorech bez končetin je, že jsou to hermafroditi. Která zvířata nemají nohy.

 

Hadi – Která zvířata nemají nohy

 

Hadi - Která zvířata nemají nohy

Jak můžeme vynechat hady, když mluvíme o beznohých zvířatech?!

Víte, hadi jsou plazi a nemají nohy. Jak se tedy pohybují? Šupiny na jejich těle jim pomáhají v orientaci; svaly jejich těla vyvíjejí tlak na šupiny a přitlačují je k zemi, což těmto beznohým živočichům umožňuje pohybovat se.

 

Kromě toho, že hadi nemají nohy, nemají ani vnější uši a jejich sluch závisí na vibracích země.

Hadi jsou tzv. ektotermní živočichové, což znamená, že nedokážou sami regulovat svou tělesnou teplotu, ale jsou závislí na svém okolí. Proto jsou obecně označováni jako studenokrevní živočichové.

Zajímavé je, že kdysi dávno měli hadi nohy. Jelikož se však předkové hadů vyvinuli k lovu a životu v norách, je známo, že během evoluce přišli o nohy.

 

Ještěrky bez nohou

 

Ještěrky bez nohou

 

Ještěrky bez končetin jsou plazi, kteří jsou často mylně považováni za hady. Ačkoli hadi jsou sami beznohými ještěry, technicky si zaslouží samostatné místo na tomto seznamu beznohých zvířat, protože existují i jiní, méně nebezpeční a méně populární ještěři.

 

Ve skutečnosti existuje více než devět druhů beznohých ještěrů, z nichž nejznámější jsou: ještěrky pomalé a ještěrky červivé. Červec pomalý, nazývaný také slepý, je beznohý ještěr pocházející ze Spojeného království. Výraz „slepý“ v jejich názvu odkazuje na jejich malé oči. Která zvířata nemají nohy.

Nejběžnější z více než 200 druhů ještěrek jsou ještěrky iberské. Jsou rozšířeni v evropském regionu a nemají viditelné nohy. Kde hledat drahé kameny na Slovensku 8 tipů pro hledání

Jak rozeznat beznohou ještěrku od hada?

 

Ještěrky beznohé nebo bezkončetinové vypadají velmi podobně jako hadi a často jsou mylně považovány za jedovaté tvory. Zde je několik tipů, jak rozeznat beznohou ještěrku od hada, abyste jí nevědomky neublížili:

  • Beznozí ještěři mají oční víčka, zatímco hadi ne. Pokud tedy narazíte na beznohou ještěrku, můžete si všimnout, že mrká, což had nemůže.
  • Ještěrky bez nohou slyší otvorem na hlavě. Na druhou stranu hadi nemají žádné otvory ani uši, kterými by naslouchali, a při vnímání pohybu se spoléhají na vibrace.
  • Beznozí ještěři nemohou otevřít čelisti tak široce jako hadi. Mnoho hadů dokáže přizpůsobit tlamu dostatečně velké kořisti, zatímco beznozí ještěři se obvykle živí hmyzem a malými živočichy.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button