FARMOVÉ KONĚKoně

Kůň Przewalského – 9 věcí o koních Przewalského

Kůň Przewalského – 9 věcí o koních Przewalského . Seznamte se s koněm Przewalského. Kůň, který je často označován jednoduše jako P, byl dlouho považován za posledního skutečně divokého koně. Genetická studie publikovaná v roce 2018 zjistila, že toto plemeno je ve skutečnosti potomkem prvních domestikovaných koní. Ve skutečnosti jsou divocí, stejně jako mustangové a poníci na Chincoteague – pohybují se volně a nezkrotně, ale jejich předkové žili jako domestikovaná zvířata. Kůň Převalského , který není skutečně divoký, pochází ze středoasijských stepí a je silně ohrožený.

 

1. Kůň Převalského je poddruh Equus ferus.

 

1. Kůň Převalského je poddruh Equus ferus.

Kůň Převalského je poddruh koně divokého (Equus ferus) a je považován za nejbližšího příbuzného koně domácího. Je to příbuzný zebry , která rovněž patří do čeledi koňovitých. K rozdělení mezi druhem koně Převalského a předky koně domácího došlo někdy před 120 000 až 240 000 lety.

10 nejsilnějších plemen koní na světě

2. Koně Przewalski jsou pojmenováni po plukovníkovi Nikolaji Przewalském.

 

2. Koně Przewalski jsou pojmenováni po plukovníkovi Nikolaji Przewalském.

V roce 1878 tento druh pro evropskou vědu znovuobjevil ruský geograf a badatel plukovník Nikolaj Prževalskij. Kůži a lebku koně Převalského získal od lovce poblíž dnešní čínsko-mongolské hranice a později je navštívil ve volné přírodě. Předchozí záznamy zahrnují rytiny na kamenech a nástrojích až do doby 20 000 let před naším letopočtem. L. Písemný záznam tibetského mnicha Bodowa o koních z doby kolem roku 900 n. l. L.

 

3. Kůň Przewalského má mnoho jmen

 

3. Kůň Przewalského má mnoho jmen

Zatímco západní obyvatelé mohou tento druh znát jako koně Převalského nebo P-koně, používá se pro něj několik dalších názvů: asijský divoký kůň, mongolský divoký kůň, džungarský kůň a takh (množné číslo takhi). Takhi znamená v mongolštině „duchové“ nebo „svatí koně“. Zvířata v jejich domovině obklopují legendy, od nositelů poselství bohům až po Čingischána a jeho armádu, kteří na nich jezdili dobývat svět.

4. Kůň Przewalského téměř zmizel a vyhynul

 

4. Kůň Przewalského téměř zmizel a vyhynul

V 50. let se v zajetí podařilo přežít jen výjimečně málo koním Převalského a poslední výskyt divokého jedince byl zaznamenán v roce 1969. Tento druh byl v 60. 20 let. století veden jako vyhynulý z volné přírody, dokud nezačaly programy reintrodukce. V současné době žije ve volné přírodě asi 400 koní, dospělá populace čítá 178 koní. Stav tohoto druhu se zlepšil z vyhubení ve volné přírodě, následovaného kritickým stavem ohrožení, na stále nebezpečný stav ohrožení.

Žehličky na vlasy : Co si vybrat

5. Všichni dnes žijící koně Převalského pocházejí z 12 jedinců.

 

5. Všichni dnes žijící koně Převalského pocházejí z 12 jedinců.

Díky chovu v zajetí se počet jedinců tohoto druhu zvýšil z překvapivě nízkého počtu 12 na dnešních 1 900 jedinců. Zooložka Dr. Erna Mohr vytvořila první plemennou knihu v roce 1959 a od té doby je vedena a aktualizována podrobná plemenná kniha s cílem minimalizovat příbuzenskou plemenitbu a maximalizovat genetickou rozmanitost.

6. První klonovaný kůň Převalského se narodil v srpnu 2020.

 

6. První klonovaný kůň Převalského se narodil v srpnu 2020.

 

Navzdory pečlivým programům chovu v zajetí je v současnosti významnou hrozbou pro tento druh ztráta genetické rozmanitosti a nemoci. V srpnu 2020 oznámili zástupci Zoo San Diego narození Kurta, prvního klonovaného hříběte Převalského. Kurtova buněčná linie skutečně pocházela z kryokonzervované DNA hřebce, který zemřel v roce 1998. Vědci doufají, že hříbě v dospělosti přispěje k cenné genetické rozmanitosti.

V roce 2013 přivítala Národní zoologická zahrada ve Washingtonu D.C. prvního koně Převalského narozeného díky umělému oplodnění. Tento úspěch představoval vzrušující průlom v ochraně druhů a možnost zvýšení genetické rozmanitosti bez nutnosti přepravy koní do chovných zařízení za účelem šlechtění.

7. Žít v malých rodinných skupinách

 

7. Žít v malých rodinných skupinách

Stejně jako všichni divocí koně žijí koně Převalského v malých rodinných skupinách, které tvoří hřebec, tři až pět klisen a mladá hříbata. Samci bez vlastních klisen vytvářejí vlastní „mládenecké“ skupiny. Staří koně zuřivě bojují o právo pářit se a mít vlastní skupinu klisen (tzv. harém). Zůstávají neustále na dohled od zbytku stáda a dorozumívají se pomocí mnoha hlasových projevů, škubání ušima a pachových značek.

8. Kůň Przewalského se obrací k bouři zády

 

8. Kůň Przewalského se obrací k bouři zády

Koně Przewalského si na zimu nechávají narůst hustou a teplou srst s dlouhými vousy a chlupy na krku. Zimní kabáty jsou v drsné zimní poušti, kde teploty často klesají pod bod mrazu, nezbytné. Przewalského koně se v silném větru skutečně otočili zády k bouři a ocasy pevně schovali mezi zadní nohy. Tato adaptace chrání oči, nozdry a citlivé reprodukční partie před silnými větry a písečnými bouřemi v poušti Gobi.

9. Daří se jim v černobylské zóně

 

9. Daří se jim v černobylské zóně

Čtyři největší rezervace, kde se koně Převalského pohybují, se nacházejí ve francouzském Le Villaret, v uzbecké Buchaře, v maďarském národním parku Hortobágy a v černobylské vyloučené zóně na Ukrajině. Vědci vypustili koně P na okraj ČEZ, aby zvýšili biologickou rozmanitost v oblasti a lépe vyvážili ekosystém. Koním také poskytli prostředí o rozloze 1 300 km2 téměř bez lidí, což jim umožnilo prosperovat. V roce 2019 vědci pomocí kamer aktivovaných pohybem pořídili více než 11 000 snímků koní, kteří využívají opuštěná obydlí v této zóně jako úkryt. Jejich studie naznačují, že koně využívají budovy ke spaní, chovu a úkrytu.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button