KoněPÉČE O KONĚ

Fakta o koních 12 úžasných faktů o koních

Fakta o koních 12 úžasných faktů o koních .Podívejte se na zajímavá fakta o koních, která vás překvapí .Koně jsou zajímavá zvířata. Věděli jste, že koně jsou na světě asi 50 milionů let a za tu dobu se u nich vyvinuly opravdu zajímavé vlastnosti. Koně začali svou historii v Severní Americe a do Asie a Evropy se rozšířili pomocí pevninského mostu. Zatímco v Severní Americe vymíraly, ve východní Evropě a střední Asii se jim dařilo a dále se rozvíjely.

Tento druh byl domestikován před 6 000 lety. Od domestikace koně vytvořili lidé asi 400 různých plemen, která se používala od dostihů po válku, od orby po tahání vozů a povozů.
Naše vlastní lidské dějiny byly do značné míry utvářeny partnerstvím s koňmi a koně samozřejmě významně formovali nás. Mnoho zvláštních vlastností koní se však vyvinulo dlouho předtím, než jsme se mohli podílet na jejich vývoji.

Vedle fotografií nádherných a zvláštních koní se dozvíte i o dalších fascinujících vlastnostech druhu, který všichni známe a milujeme.

Jejich oči – Fakta o koních 

 

Jejich oči Fakta o koních Fakta o koních
Koně mají jedny z největších očí ze všech suchozemských savců (trofejí je los), které mají v průměru asi 5 cm. Stejně jako mnoho jiných druhů zvířat mají koně oči umístěné po stranách hlavy, takže mají široký rozsah vidění – vidí téměř 360 stupňů a slepá místa mají pouze bezprostředně před a bezprostředně za tělem.

Žehličky na vlasy : Co si vybrat

Koně obvykle vidí monokulárně, což znamená, že používají obě oči odděleně. Kůň tak může vidět a zpracovávat různé věci, které se dějí na různých stranách těla.
Kůň však při pohledu dopředu používá také binokulární vidění, takže může zaměřit obě oči na jeden objekt před sebou. Kůň zvedne hlavu, aby si zvětšil binokulární zorné pole a lépe se zaměřil na věci v dálce.

Kůň nemůže používat monokulární a binokulární vidění současně, ale mění typ vidění změnou polohy hlavy vůči objektu.
Koně toho očima dokážou hodně. Ale je něco, co nedokážou udělat se svými vnitřnostmi?

Koně nemohou zvracet – Fakta o koních 

  Fakta o koních

Fyzicky je nemožné, aby koně zvraceli. Tento mechanismus je nezbytný pro přežití mnoha jiných druhů, včetně člověka. Schopnost zbavit se toxických látek, které dráždí žaludek, nebo jídla, které vás zatěžuje. Co tedy koním brání v tom, aby tuto schopnost měli?

Svaly dolního jícnového svěrače jsou u koní mnohem silnější než u jiných zvířat, takže je téměř nemožné otevřít tento ventil pod zpětným tlakem žaludku. Jícen se spojuje se žaludkem pod mnohem menším úhlem než u mnoha jiných živočichů, takže když je žaludek nafouknutý, jako je tomu u plynů, tlačí na chlopeň takovým způsobem, že ji udržuje stále těsněji uzavřenou. Nachází se hluboko v hrudním koši. Břišní svaly nemohou snadno stlačit koňský žaludek.

Koně mají tedy slabý reflex zvracení – jinými slovy, nervové dráhy, které tuto činnost řídí u jiných zvířat, jsou u koní slabě vyvinuté, pokud vůbec existují.

Zatímco člověk a téměř všichni ostatní obratlovci mohou zvracet, kůň (a většina hlodavců a králíků) to nedokáže. Evoluční důvod této neschopnosti koní není přesně znám, i když jedna z teorií říká, že je to proto, aby koně při cvalu před dravcem nezvraceli, protože pohyb jejich těla tam a zpět může zvracení vyvolat.

Nejbližším příbuzným koně je nosorožec – Fakta o koních 

Nejbližším příbuzným koně je nosorožec Fakta o koních

Z čeledi koní se dochovala pouze jedna větev, Equus. Do této větve patří nejen domestikovaný kůň Equus caballus, ale také kůň Převalského, zebry a osli.

Existuje však několik dalších překvapivých příbuzných tohoto koně, které pravděpodobně málokdo z našich domácích koní kdy viděl.

Koně patří do skupiny savců s lichým počtem prstů… Většina zástupců této skupiny, známých jako perissodactylové, je dnes vyhynulá. Několik druhů však žije dodnes. Patří mezi ně nosorožci a tapíři, nejbližší žijící příbuzní koní. Koně jsou blíže příbuzní vyhynulým perissodaktylům … než u krav, prasat a koz. „
Jinými slovy, ačkoli koně tráví na farmě více času v blízkosti krav, prasat a koz, jsou mnohem blíže příbuzní exotickým nosorožcům a tapírům.

 

 

Arabští koně nejsou stavěni jako ostatní koně – Horse Facts 

Arabští koně nejsou stavěni jako ostatní koně Fakta o koních

Toto plemeno je známé svou ladností, rychlostí a vytrvalostí. Arabové jsou považováni za jedno z nejstarších plemen domestikovaných koní a jsou typičtí pro kulturu a život pouštních kmenů Blízkého východu. V klasických knihách, jako je „Černý hřebec“ a „Král větru“, se objevuje toto starobylé a legendární plemeno.

Arabští koně se však nevyznačují pouze dlouhou historií a mimořádně pěkným vzhledem, ale jsou také jinak stavěni než ostatní koně.

Arabové mají větší hustotu kostí než ostatní koně a také kratší hřbet s menším počtem bederních obratlů. Arabové mají navíc o jeden pár žeber méně a jejich žebra jsou širší.

Poníci, miniaturní koně jsou stejní – Horse Facts 

Poníci, miniaturní koně jsou stejní Fakta o koních


Koně, poníci … miniaturní kůň? Jaký je v tom rozdíl? Pravděpodobně víte, že poníci i miniaturní koně jsou menšími verzemi typických domácích koní, ale v čem se liší?
Miniaturní koně jsou poníci, ale poníci nejsou miniaturní koně. Ve světě koní je to trochu matoucí a kontroverzní. Ale tady je základní shrnutí: Každý kůň, který má v kohoutku 147 cm, je považován za poníka.

Miniaturní koně měří obvykle 86-95 cm, což je řadí do kategorie poníků.Mnozí nadšenci však považují miniaturní koně za samostatné plemeno koní – například falabelu -, které si zachovává více tělesných typů a proporcí koně. Poníci mají naopak kratší nohy, delší tělo a zavalitější postavu než koně. Příkladem typické stavby poníka je shetlandský pony, islandský pony a dartmoorský pony.

Lze tedy nazývat miniaturního koně poníkem? Ano, ale nemůžete nazvat jakéhokoli poníka miniaturním koněm, protože u miniaturních koní hrají roli faktory plemene.

Vraťme se k něčemu méně mlhavému: k zubům!

Zuby říkají pravdu – Fakta o koních 

Zuby říkají pravdu Fakta o koních

O koňských zubech je třeba vědět spoustu šílených věcí. „Nedívej se darovanému koni na zuby.“ (což vysvětlíme).
Samci a samice koní mají různý počet zubů. Muži mají 44, zatímco ženy 36-40 – pokud mají kompletní sadu. Pokud se tedy někdy podíváte pouze na lebku koně, poznáte podle počtu zubů, zda lebka pochází ze samce nebo samice.

Samci mají „špičáky“ , které se nacházejí mezi řezáky a lícními zuby. Jsou dva nahoře a dva dole.Říká se jim také bojové zuby, protože samci bojují a koušou se navzájem, aby se stali vůdci stáda klisen.
Koně mohou mít někdy také tzv. „vlčí zuby“, což jsou přední stoličky, které někdy vyčnívají skrz dásně. Často se však stěhují kvůli zdraví a pohodlí. Představte si je jako koňskou verzi zubů moudrosti.
Koně se živí tím, že žvýkají a drtí trávu a rostliny, takže jim zuby musí růst po většinu života.

A rčení „darovaný kůň“? Pochází z doby, kdy koně byli běžnější součástí života každého člověka. Pokud dostanete koně, bylo by neslušné prohlédnout mu zuby a zjistit více o jeho stáří a zdraví. Místo toho dar prostě přijměte takový, jaký je. Ale jak už víme, o koni se toho dá hodně zjistit pouhým pohledem na jeho zuby!Fakta o koních .

Jediní zbývající divocí koně nejsou mustangové.

Jediní zbývající divocí koně nejsou mustangové.

Na světě žije poměrně hodně koní, kteří jsou označováni jako divocí. Mustangové amerického Západu patří zřejmě k nejznámějším. Koně, které nazýváme divokými, od mustangů přes exmoorské poníky až po „divoké“ koně v bažinách Camargue, jsou však technicky vzato všichni domácí koně. Jsou to potomci domestikovaných koní, kteří žili sami a rozmnožovali se po desetiletí nebo dokonce staletí bez výrazného vlivu člověka.

Zůstali tedy ještě nějací skutečně divocí koně? Překvapivě ano.

 

Existuje jediný poddruh koně, který je stále zcela divoký a nikdy nebyl domestikován člověkem. Ohrožený kůň Převalského pochází z mongolských stepí. Nedávno jsme na tohoto koně upozornili a zaznamenali ho: „Kůň Převalského je poddruh koně divokého (Equus ferus) a je považován za nejbližšího příbuzného koně domácího. Druh koně Przewalského a předkové domácích koní se vyvinuli někdy před 120 000 až 240 000 lety. Fakta o koních .

 

Kůň Převalského byl téměř vyhuben a stále je na pokraji vymizení. Ztráta posledních těchto koní by byla tragédií, protože jsou dědictvím minulosti koní před jejich domestikací.

 

Svalnaté uši pomáhají koním slyšet

Zůstali tedy ještě nějací skutečně divocí koně? Překvapivě ano.


Kůň může pohybovat uchem dopředu a dozadu, tento druh pohybu vyžaduje velké množství svalů.Fakta o koních .

Koňské uši se mohou pohybovat o 180 stupňů pomocí 10 různých svalů (oproti třem svalům u lidského ucha) a jsou schopny vyčlenit určitou oblast pro poslech. Kůň se tak může orientovat podle zvuků a určit, co je jejich původcem.

Zajímavé je, že koně nepoužívají uši pouze k určení zvuku, ale také ke komunikaci. Většina lidí ví, že kůň s ušima dozadu znamená hněv, ale jakmile je posune dopředu, jeho chování se změní na pozitivní.

Kůň se nesměje

Kůň se nesměje


Když kůň ohrne horní ret a zvedne hlavu do vzduchu, mnoho lidí si myslí, že jde jen o legrační výraz. Když je toto chování ukázáno v televizních pořadech nebo ve filmech, často se říká, že se kůň směje. Ale to není žádná legrace.Fakta o koních .

Tomuto chování se říká bleší reakce a jde o to, abyste lépe přičichli k zajímavému pachu.
Koně vykazují bleší reakci, která usnadňuje přenos vdechovaných pachových molekul (feromonů a možná i některých dalších látek) do vomeronazálního orgánu (VNO), specializované chemosenzorické struktury, která se vyskytuje u mnoha savců. VNO, dříve známý jako Jacobsonův orgán, má u různých druhů zvířat různou fyzickou podobu a umístění. Obecně je spojena s ústy a nosními průchody. Ve VNO jsou signály přenášeny do center v přídatných čichových bulbech mozku. V závislosti na zjištěném pachu se pak mohou spustit různé fyziologické a behaviorální reakce.Fakta o koních .

 

U koní je to zkroucený horní ret na konci nataženého krku. Hřebci nejčastěji projevují reakci flehmen, když zachytí feromony klisen. Klisny vysílají feromony jako odpověď krátce po narození novorozeného hříběte. Každý kůň může mít flehmen, a to jen proto, že se chce dozvědět více o určité vůni. Možná vypadá jako koňský úsměv, ale jde o koňskou vůni.Fakta o koních .

 

Toto plemeno koní má kovový plášť.

Toto plemeno koní má kovový plášť.

Kůň Akhal-Teke je známý především díky své srsti. Tato „supermodelka“ koňského světa byla představena v našem článku
10 zvláštních a krásných plemen koní
. Zatímco mnoho dobře ošetřovaných koní má krásně lesklou srst, toto plemeno se může pochlubit kovovým leskem. To je patrné zejména u barev srsti palomino, cremello a perlino. To je způsobeno strukturou chlupů; velikost neprůhledného jádra je zmenšená a na některých místech může zcela chybět. Průhledná část vlasu (dřeň) zabírá tento prostor a funguje jako světlovod, který ohýbá světlo z jedné strany vlasu a láme ho z druhé strany, často se zlatavým nádechem.Fakta o koních .

Toto kreslené a atletické plemeno pochází z Turkmenistánu, možná již před 3 000 lety. V novodobé historii však toto plemeno zaznamenalo značný úpadek, když Sovětský svaz nařídil porážku koní na maso. Toto plemeno dosáhlo nejnižšího počtu pouhých 1 250 koní. V současné době existují některé zdravotní problémy, které vznikají v důsledku nedostatečné genetické rozmanitosti. K tomu bohužel a paradoxně patří i smrtelné onemocnění zvané syndrom bezsrstého hříběte, při kterém se hříbě narodí bez srsti, hřívy nebo ocasu a má další závažné zdravotní problémy.Fakta o koních .

 

Koně jsou inteligentnější, než si myslíme

Koně jsou inteligentnější, než si myslíme

Mnoho lidí si myslí, že koně jsou jednoduchá zvířata. Vědci však dokazují, že tato rozšířená představa je mylná.Fakta o koních .

Ve své studii vědci s 23 koňmi testovali reakci koní na pozitivní trénink s trenérem. Trenér pracoval s koňmi na 41 různých akcích. Výzkumníci zjistili, že koně, kteří byli pozitivně posilováni, si trénink osvojili rychleji a měli méně „špatného“ chování než ostatní koně. Navíc i když strávili osm měsíců v řadě, koně tíhli k původnímu trenérovi a pamatovali si pozitivní vztah ke konkrétní osobě.

Koně využívají k identifikaci známých i neznámých lidí několik smyslů. Pokud byla zjištěna shoda, hlas, čich, zrak, chuť a zvuk člověka se shodovaly, zatímco pokud byla zjištěna neshoda, jeden z těchto smyslů se neshodoval. Koně se více zajímali o případy neshod. Stejně jako lidem i jim trvalo déle, než se podívali na zajímavé podněty. Výsledky ukázaly, že koně integrují informace, které dostávají ze všech svých smyslů, aby rozpoznali jednotlivce.Fakta o koních .

 

Mula a Hinny

Mula a Hinny
Mula je kříženec osla a koně. Již dlouho jsou žádanými kříženci, protože se předpokládá, že mají některé z nejlepších fyzických vlastností a osobnostních rysů obou druhů. Mají velikost, sílu, sebedůvěru, trpělivost, inteligenci a celkově dobrou povahu, které z nich dělají skvělá pracovní zvířata.Fakta o koních .

Muly jsou obvykle neplodné; samice muly je však samice muly, která má říjový cyklus, a nemůže se tedy technicky rozmnožovat. Je velmi vzácné, aby mezek zabřezl, ale někdy se to stane. Na druhou stranu se v rekordních knihách nenacházel jediný plodný samec muly. Takže i kdyby mezitím mula zabřezla, nebylo by to kvůli samci. Její potomstvo bylo po hřebci.

Existuje však ještě jeden typ křížence: hinny. Jedná se o potomka oslí samice a hřebce. Hříbata jsou často menší než muly, především proto, že oslí matka je menší než klisna, a proto je růstový potenciál jejího hříběte v děloze omezený. Stejně jako muly jsou i klisny neplodné. Ačkoli samice hinny mohou mít někdy říjný cyklus, byl zaznamenán pouze jeden případ, kdy samice hinny zplodila potomky.

Mezi další hybridy koňské větve patří např.

zeedonk nebo zonky – zebra zkřížená s oslem;
zorse – zebra zkřížená s koněm;
zona – zebra zkřížená s poníkem, konkrétně zetland, což je zebra zkřížená se shetlandským poníkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button