Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Tosa inu : Charakteristika plemene

Plemeno tosa, známé také jako tosa inu, pochází z Japonska a patří mezi molosoidní plemena. Tosa je mohutný pes s obdélníkovou stavbou těla, který byl původně vyšlechtěn pro psí zápasy. Tento pes může vážit až 90 kg a má silně vyvinutý teritoriální instinkt, což z něj dělá skvělého strážce pozemku a majitele.

 

Tosa inu

 

Tosa inu

 

Tosa je známý svou přátelskou povahou a inteligencí, což z něj dělá dobrého společníka pro rodiny s dětmi. Ačkoli se toga tváří jako zabiják, opak je pravdou a soužití s ostatními zvířaty jí nečiní problémy. Tento pes má krátkou srst a jeho barva může být červená nebo plavá.

Moderní chov tosy začal po roce 1848 a její původ sahá až do oblasti Kochi v Japonsku. Tosa je také známá jako Tosa Ken nebo japonská doga a je oblíbeným plemenem nejen v Japonsku, ale i v jiných částech světa.

 

Historie

 

Historie

 

Pes Tosa byl vyšlechtěn v Japonsku v 17. až 18. století pro psí zápasy. Podle ústní tradice vznikl pes šikoku-ken křížením se západními plemeny, jako jsou buldok, mastif, doga a německá doga. Plemeno nese jméno provincie na ostrově Šikoku, kde bylo původně vyšlechtěno, Tosa.

Rozkvět chovu tosy nastal v letech 1924-1933, kdy se do chovu zapojilo až 5 000 chovatelů. V tomto období byly v Japonsku velmi populární psí zápasy a plemeno tosa patřilo k nejoblíbenějším pro tento účel. Japonská plemena psů – 13 plemen psů

Po druhé světové válce však došlo k vážnému úpadku plemene. Chov velkých psů byl zakázán, protože Japonsko mělo obrovský nedostatek potravin. Za držení tógy dokonce hrozil trest smrti.

Dnes je pes tosa považován za poměrně vzácné plemeno, které se vyskytuje především v Japonsku, ale i v dalších zemích světa. Navzdory své historii bojového psa se dnes tosa stává stále oblíbenějším psem jako společník a ochránce. 15 nejoblíbenějších plemen bojových psů

 

Charakteristika

 

Charakteristika

 

Vzhled

Tosa je velké a svalnaté plemeno, které může vážit až 90 kg. Má velkou hlavu, která je částečně klínovitá, a charakteristické jsou vrásky na čele. Uši jsou svěšené a visí vedle obličeje. Tělo je dlouhé a svalnaté, s krátkou srstí. Ocas je dlouhý a může být svislý.

 

Povaha města Tosa

 

Povaha města Tosa

 

Tosa je pes odvážný, sebevědomý a s vysokým sklonem k dominanci. Je to poměrně klidný pes s důstojným chováním, ale v případě konfrontace může být nebezpečným protivníkem. Tosa není vhodný jako rodinný pes, ale může být skvělým společníkem, hlídačem a ochráncem.

 

Zdravotní problémy

Pes Tosa má často problémy s očima, nadýmáním a bolestmi kloubů. Je důležité věnovat pozornost jeho výživě a pohybu, abyste těmto zdravotním problémům předešli. 10 nejnebezpečnějších plemen psů

 

Školení a vzdělávání společnosti Tosa

 

Školení a vzdělávání společnosti Tosa

 

Pes Tosa potřebuje důsledný a soustavný výcvik a výchovu. Je důležité odmítnout jakékoli agresivní nebo dominantní projevy. Pes Tosa také potřebuje dostatek fyzické aktivity a duševní stimulace.

 

Život v apartmánu

Pes tosa se nehodí do bytu, protože potřebuje hodně prostoru a pohybu. Je vhodnější pro bydlení v domě s velkou zahradou. Šampon na vlasy

 

Fci a normy

Pes Tosa patří do sekce FCI pinčů, fousků, molossoidů a švýcarských salašnických psů a do sekce FCI molossoidů a německých dog. Kód FCI pro toto plemeno je 8/2/5. Pes Tosa musí splňovat určité standardy stanovené FCI.

 

Přijatá zkratka Tosa

Zkratka pro psa Tosa je Tosa.

 

Synonyma Tosa

Pes tosa je známý také jako tosa inu nebo tosa-ken.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button