Venkovní a kabelová vedení
Venkovní a kabelová vedení . Zásady pro optimální volbu trasy venkovního vedení , T-odbočky , venkovní a kabelové vedení :
Obsah článku:
Zásady pro optimální volbu trasy venkovního vedení Venkovní a kabelová vedení :
– trasa povede podél silnic, aby byla přístupná při instalaci, údržbě a opravách,
– trať by měla být co nejkratší, ale ne za cenu zvýšení počtu křižovatek,
– vedení by mělo být rovné, bez rohů, pokud je na změna směru, tak pod tupým úhlem,
– v místě , kde se mění směr, je vhodné umístit stožár RV (rohová výztuž) nebo spojit stožáry R+V (rohová a výztuž),
– elektroinstalace by měla být technicky vkusná, měla by se vyhnout místům, která by rušila její vzhled, naopak by neměla rušit vzhled jiných míst, např. Historické památky, přírodní rezervace ….,
– silnice a řeky by se měly křížit pod úhlem blízkým 90º,
– stožár přenosového vedení má být umístěn v blízkosti svahu, protože ve větší vzdálenosti by musel být vyšší,
– stožár čáry křížící jinou čáru by měl být co nejblíže křižované čáře, aby nemusel být vysoký,
– Vedení nemá bránit rozšiřování vesnic a měst .
Corona Venkovní a kabelová vedení
Koróna je žhavý až hrudkovitý výboj bledě fialové a narůžovělé barvy, který se objeví, když intenzita elektrického pole překročí intenzitu vzduchu (3 kVmm-1). Napětí, při kterém se začne objevovat koróna, se nazývá kritické napětí koróny. Jeho výška závisí na počasí, relativní hustotě vzduchu, drsnosti povrchu ovladače, poloměru a vzdálenosti ovladačů od sebe.
Vedení elektrického proudu v plynech
Při konstantním napětí se koróna dále nešíří, a když napětí klesne pod kritickou hodnotu, koróna zmizí. Ztráty způsobené korónou jsou velkým problémem pro vedení vvn (uvažuje se s od 110 kV).
Vzhledem ke ztrátám způsobeným korónou je nutné volit vodiče s dostatečným průměrem nebo použít dutá lana či svazkové vodiče.
Připojení pomocí anténního (venkovního) vedení – anténní přípojky
Vzduchové přípojky musí být provedeny z izolovaných vodičů a zavěšených nebo samonosných kabelů, pouze ve výjimečných případech je se souhlasem dodavatele elektřiny povoleno použití holých vodičů. Použití kabelů, které jsou určeny k uložení do země a jsou zavěšeny na drátech nebo lanech, není povoleno.
Minimální průřezy vodičů jsou 16 mm2 pro závěsné kabely Al a holé vodiče AlFe. Při použití jiných vodičů (izolované vodiče, měděné vodiče atd.) musí být zachovány stejné elektrické a mechanické vlastnosti jako u výše uvedených vodičů. Vzduchotechnické přípojky se zřizují především u nízké obytné zástavby (vesnice, okrajové části měst) odbočením z rozvodné sítě vzduchu.
Vzduchová přípojka musí být provedena s plným počtem vodičů sítě a musí mít dvě části.
První část začíná odbočkou ze sítě a končí na střeše nebo na konzolách, které jsou umístěny na budově. Přednostně se používá závěsné lano, které je vedeno 5 m nad zemí nebo 6 m nad vozovkou.
Druhá část začíná u střechy nebo konzoly a končí u rozvodné skříně. Přednostně se provádí kabelem. Musí být co nejkratší a vodiče nesmí být přerušovány ani prodlužovány. Bude probíhat po vnějším obvodu budovy. Při uložení kabelů nebo izolovaných vodičů ve stěně je třeba zabránit úniku vody.
Pokud je první část přípojky provedena ze závěsného kabelu, je vedena bez přerušení do připojovací skříňky. Obě části mohou být spojeny pouze na dobře viditelném místě a spoj musí být chráněn izolací.
Pokládka kabelů v blocích
Tento způsob pokládky kabelů se používá v místech s vysokým mechanickým namáháním (silnice, železnice…) nebo s agresivní půdou. Bloky jsou vyrobeny z betonu, délka 1 – 2 m, s 1 – 4 otvory. Do každého otvoru se obvykle vkládá jeden kabel. Podklad pod bloky musí být pevný, aby nedošlo k jejich „usazení“ a a tím k poškození – „přeříznutí“ kabelů.
Bloky mohou být položeny na sebe, ale horní povrch nejvyššího bloku musí být umístěn nejméně 10 cm pod úrovní silničního nebo železničního spodku. Úseky bloků musí být rovné. Výhodou tohoto způsobu pokládky kabelů je, že kabelové trasy mohou být připraveny předem a kabely mohou být následně nataženy. Tyto kabely lze v případě potřeby nahradit jinými kabely nebo lze do otvorů kdykoli vložit další kabely. Mezi nevýhody patří vyšší investiční náklady.
Připojení kabelovým vedením – kabelové přípojky
Kabelové přípojky jsou zhotoveny z kabelů určených pro instalaci do země. Vzniká především u vysokých obytných budov (sídliště, centra měst…). Kabelová přípojka začíná odbočkou z veřejného distribučního kabelového vedení . Provádí se smyčkováním nebo propojením do tvaru T.
Smyčkové odbočky – ze čtyřžilových hliníkových (Al) kabelů o minimálním průřezu 16 mm2 nebo čtyřžilových měděných (Cu) kabelů o průřezu 10 mm2. Připojení se v tomto případě skládá z přípojkové skříně nebo jen ze sady pojistek v rozpojovací a pojistkové skříni. Výhodou je možnost zásobování budovy elektřinou v případě poruchy z jedné strany. Nevýhodou je obtížnější provádění smyček, zejména u větších průřezů.
T-spojka – ze čtyřžilových hliníkových (Al) kabelů o minimálním průřezu 10 mm2 nebo čtyřžilových měděných (Cu) kabelů o průřezu 6 mm2. Výhodou je menší průřez odbočovacího kabelu a s související nižší investiční náklady. Nevýhodou je odstraňování problémů, které je obtížnější, časově náročnější a náročnější, protože je nutné odpojit kabelové vedení. Další nevýhodou je nutnost prokázat splnění podmínek ochrany proti přetížení a zkratu. Kvalita montáže spojek je jedním z nejnáročnějších úkolů při práci s kabely . V současné době je k dispozici řada spojovacích armatur, které svou konstrukcí a z ní vyplývajícími technologickými postupy mění tradiční pohled na spojku jako na potenciální místo poruchy.
Plešatění a jak mu čelit , Vypadávání vlasů u mužů
Používají se litinové spojky a smršťovací spojky. Používání litinových spojek, které se odlévaly asfaltem a později epoxidovou pryskyřicí, ustupuje novějším technologiím. Smršťovací spojka nevyžaduje zalití epoxidovou pryskyřicí z uvnitř. Pro tyto spoje se na vyrobený spoj nanese teplem smrštitelná látka, která se působením tepla (plynový hořák) rovnoměrně zahřívá od středu k okrajům, čímž se spoj smrští a utěsní. V gelových konektorech jsou svorky pro připojení vodičů uzavřeny v plastovém pouzdře, které je vyrobeno ze dvou částí obalených speciálním gelem. Speciální gel zajišťuje těsnicí i izolační funkci. Speciální těsnění zabraňuje úniku gelu z pouzdra. Gel se zároveň přizpůsobí tvaru a vyplní vnitřní prostor svorek.
V případě potřeby lze spojovací sadu vždy otevřít. U nové generace spojek není nutné při odbočování z hlavního kabelu přerušovat hlavní kabel díky použití spojek s posuvným uchycením.