Kuriozity z živočišné říšeZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

Zvířata v Austrálii 10 jedinečných zvířat z Austrálie

Zvířata v Austrálii 10 jedinečných zvířat z Austrálie. Přibližně před 180 miliony let se rozpadl superkontinent Gondwana. Jeden z pevninských masivů, který se oddělil, obsahoval území, z nichž se později stala Austrálie a Antarktida. Před 30 miliony let se Austrálie odtrhla a sama zamířila na sever.

 

Zvířata v Austrálii

 

Zvířata v Austrálii

 

Od té doby došlo ke změnám ve formování půdy a klimatu a k fyzickému oddělení od zbytku světa, což vedlo ke vzniku jedinečné flóry a fauny, kterou dnes v Austrálii známe. Zvířata v Austrálii. Více než 80 % našich rostlin, savců, plazů a žab je jedinečných pro Austrálii a nevyskytuje se nikde jinde na světě.

 

Některá australská zvířata jsou velmi dobře známá, například klokani, dingo, valábové a vombati, a samozřejmě koala, ptakopysk a echidna. O původních australských zvířatech toho však stále ještě mnoho nevíme. V tomto článku se seznámíme se zvláštními a podivuhodnými zajímavostmi o deseti z nich.

 

10. Rheodytes leukops (želva říční Fitzroy)

 

  Rheodytes leukops (želva říční Fitzroy)

Tato sladkovodní želva je známá svou schopností dýchat zadečkem. Tato speciální adaptace mu umožňuje zůstat pod vodou neuvěřitelných 21 dní v kuse, takže se může pod vodou déle krmit a skrývat se před predátory. Tato želva se vyskytuje pouze v povodí řeky Fitzroy v jihovýchodním Queenslandu. Bohužel kvůli divokým zvířatům, jako jsou lišky, kočky a prasata, a také kvůli znečištění, bahnité vodě a usazeninám je podle seznamu ohrožených druhů IUCN zranitelná. Polární zvířata : 9 nejlepších arktických zvířat.

 

9. Kasuáři (Cassowaries)

 

Kazuár (Cassowaries)

Co je děsivější než 60kilový moderní „dinosaurus“ se zabijáckými drápy? Takový, který dokáže vyskočit 1,5 metru nad zem. Aby kasuáři co nejlépe využili své dýky na prstech, mohou skákat nohama napřed, takže jejich drápy mohou ve vzduchu sekat směrem dolů k cíli. Zvíře na i

 

Jsou to také skvělí sprinteři, kteří v hustém lese běží maximální rychlostí 50 km/h. Nejenže jsou to dobří plavci, kteří dokáží překonat široké řeky a plavat v moři. Tohle je zvíře, které nechcete honit!

 

8. Krokodýl mořský

 

Krokodýl mořský

Krokodýl mořský (známý také jako krokodýl ústní) je téměř dokonalý predátor – výsledek milionů let evoluce. Je to divoký a zkušený lovec, který vzbuzuje respekt i strach. Krokodýl mořský je největší plaz na světě, dospělí samci dorůstají délky až 6 m a hmotnosti 1 000 až 1 200 kg. Zvíře na

 

Přemýšleli jste někdy, proč má na slunci otevřená ústa? Krokodýl se nemůže potit, a proto se při regulaci tělesné teploty spoléhá na proces termoregulace. Aby se zabránilo přehřátí, vstupuje do vody nebo leží bez hnutí s otevřenými čelistmi, což umožňuje cirkulaci chladného vzduchu přes kůži v tlamě. Tento proces je klíčový pro mnoho tělesných funkcí, včetně trávení a pohybu. Dingo australský: pes Dingo

 

7. Mistletoebird

 

Mistletoebird

Taneční rituál předklubávání a vytírání zadečku u pěnice slavíkové hraje důležitou roli v životním cyklu tohoto malého domácího ptáka s vysoce přizpůsobenou stravou.

 

Poté, co tito roztomilí ptáčci s červenýma očima snědí bobule jmelí, vyprázdní se tak, že se otočí na bok a záměrně si otřou bobek o větev, na které sedí. Zvířata v Austrálii. Neporušená semena bobulí jsou po průchodu trávicím traktem ptáků lepkavá. Tato lepkavá semena se přichytí na větvi hostitelského stromu a rostou.

 

Parazitické jmelí roste pouze vysoko na jiných stromech, takže tento vztah zajišťuje přežití ptáka i keře.

 

6. Tasmánský čert – Zvířata v Austrálii

 

Tasmánský čert - Zvířata v Austrálii

Ďábel tasmánský, který se dříve vyskytoval na celé australské pevnině, se dnes vyskytuje pouze v Tasmánii. V tasmánském ekosystému hraje důležitou roli, protože pomáhá kontrolovat zavlečené živočichy, kteří loví naši původní faunu. Je to jediné původní zvíře, které úspěšně vytlačuje zavlečené druhy, jako jsou divoké kočky a lišky. Zatímco ďábel je všude kolem, divoké kočky a lišky se v Tasmánii těžko rozmnožují, což je dobrá zpráva – zejména pro naše původní zvířata, která tak mají větší šanci na přežití. Například liščí nory jsou velmi páchnoucí a docela špinavé, takže je čert rychle vyčmuchá. Takoví užiteční čertíci!

 

Bohužel je na Červeném seznamu IUCN veden jako ohrožený druh a jeho početnost se za posledních 10 let snížila o více než 60 %, zejména kvůli nakažlivé nemoci zvané obličejový nádor.

 

5. Tachyglossus ( ježek ) – Zvířata v Austrálii

 

Tachyglossus ( ježek ) - Zvířata v Austrálii

Echidna má bodliny podobné dikobrazu, zobák podobný ptačímu, vak podobný kvádru a klade vejce jako plaz. Své mládě také krmí mlékem (jako všichni savci), ale nemá bradavky – mléko prostě vytéká z kůže ve vaku a mládě echidny ho olizuje. Tato zvláštní směsice vlastností je důvodem, proč je pojmenována po „echidně“, stvoření z řecké mytologie, které bylo napůl ženou a napůl hadem, protože zvíře mělo jak savčí, tak plazí vlastnosti. Zvířata Afriky : 10 nejkrásnějších zvířat Afriky.

 

4. Dacelo – Zvířata v Austrálii

 

Mnozí z nás dobře znají volání kookaburry smějící se obvykle za soumraku a za svítání, ale co jejich volání znamená? Tento rodinný pták vydává společné volání, aby určil teritorium rodiny a varoval ostatní kookabury. Zvířata v Austrálii. Rodinná jednotka může společně vystupovat jako sbor, aby posílila své nároky na území. Pokud jsou v dosahu konkurenční rodiny, mohou také reagovat.

 

Zajímavé je, že výzkumníci zjistili, že členové rodinné jednotky se smějí podobným způsobem. Smích kookaburry je sociální chování, takže pokud je chována v zajetí o samotě, nebude se smát. Jemné vlasy.

 

3. Numbat caterpillar – Zvířata v Austrálii

 

Numbat caterpillar - Zvířata v Austrálii

Numbat je ohrožený malý vačnatec, který přežívá na jihozápadě západní Austrálie. Kvůli své malé velikosti je numbat loven mnoha zvířaty, jako jsou divoké kočky, lišky, dingo a draví ptáci. Vzhledem k tomu, že se živí výhradně termity, kteří jsou aktivní během dne, je numbat jediným denním (opakem nočního) vačnatcem.

 

Noci tráví ukrytý v dutých kmenech nebo norách, které jsou pro jeho predátory příliš úzké. Aby se v noci ještě více ochránil před predátory, používá svůj velmi silný kožený zadek, kterým blokuje vchod. Takže to je používání zadku, abyste získali náskok.

 

2. Cephonodes hylas (jestřábník Pellucidův)

 

Cephonodes hylas (jestřábník Pellucidův)

Jestřábník Pellucidův je unikátní druh, který vypadá jako kříženec můry, cikády a motýla. Jen velmi málo druhů motýlů (Lepidoptera), řádu hmyzu, do kterého patří všichni motýli a můry, má průhledná křídla bez šupin.

 

Barevná křídla mohou plnit mnoho funkcí včetně komunikačních, obranných, termoregulačních, potravních a vodotěsných. Proč mají průhledná křídla? Předpokládá se, že tato křídla odrážejí asi o 50 % méně světla než neprůhledná křídla, takže jsou za letu téměř neviditelná. Je to jako neviditelný plášť, který je skvělou obranou proti tomu, aby se stali kořistí.

 

1. Tasmánský vakovlk (Thylacine) – Zvířata v Austrálii

 

Tasmánský vakovlk (Thylacine) - Zvířata v Austrálii

Před více než 80 lety bohužel v Zoo Hobart uhynulo poslední tygří mládě. Své tehdy běžnější jméno tasmánský tygr si vysloužil díky výrazným tygřím pruhům podél spodní části zad a ocasu.

 

Ve skutečnosti však nešlo o tygra nebo tasmánského vlka, jak se mu také říkalo, ale o vačnatce, a tudíž vůbec nebyl blízce příbuzný kočkám nebo psům. Měl charakteristický vak, podobně jako další australské národní poklady, jako jsou vombat, koala a klokan. U většiny druhů vačnatců mají vaky pouze samice, které je využívají ke kojení a ochraně mláďat. Kupodivu i samci tilakinů měli vaky. Sloužily jako ochranný plášť, který jim při běhu hustým porostem zakrýval vnější genitálie. Měl také silný tuhý ocas podobný klokanímu. Zvířata v Austrálii. To spolu s tuhým ocasem způsobilo, že tylacin měl strnulou nemotornou chůzi, která nebyla vhodná pro sprint.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button