ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Istiche

Jistič je v podstatě vypínač, který se používá ke spínání a jištění elektrických obvodů, vedení, strojů a zařízení. Chrání před nadproudy způsobenými zkratem nebo přetížením.

Jistič obsahuje dvě spouště:

1. tepelný – je tvořen bimetalem, který je zahříván přímo procházejícím proudem nebo nepřímo odporovou spirálou navinutou na bimetalu, slouží k vypínání při přetížení.

2. elektromagnetický – je tvořen elektromagnetem, slouží k vypínání při zkratech.

Jednopólový ruční jistič

jednopólový ruční jistič

Při přetížení se nadproudem zahřeje bimetal, který se prohne, zatlačí na kotvu, čímž se uvolní západka pružinového mechanismu (volnoběžka) a pružina přitáhne pohyblivý kontakt.

Když dojde ke zkratu, elektromagnet téměř okamžitě přitáhne jádro cívky kotvy, čímž se uvolní západka pružinového mechanismu a pružina přitáhne pohyblivý kontakt. Elektrický oblouk, který vzniká v důsledku nadproudů v jističích, se zhasíná vyfukováním tlaku vzduchu při pohybu kontaktů mezi lamelami zhášecí komory. horor

Jistič je opakovaně použitelný, aniž by bylo nutné vyměňovat některou z jeho částí. Jistič se po reakci vrátí do provozní polohy pomocí rukojeti.

Proudový chránič

proudový chránič

Přepěťová ochrana je elektrické zařízení, které slouží k ochraně před úrazem elektrickým proudem, když selžou základní ochranná opatření, nebo jako ochrana v případě poruchy. Přepěťová ochrana slouží pouze jako doplňková ochrana.

Princip činnosti proudového chrániče:

Princip činnosti je založen na tom, že při normálním provozu je součet okamžitých hodnot proudů pracovních vodičů (L1, L2, L3 a N) nulový.

Základní částí proudového chrániče je součtový transformátor, jehož primární vinutí tvoří napájecí vodiče (musí jím procházet všechny vodiče L1, L2, L3 a N) a sekundární vinutí (cívka) ve spojení s řídicí cívkou ekvipotenciálního relé.

Pokud je zatížení sítě symetrické, neindukuje se v jádře transformátoru žádný magnetický tok a v sekundárním vinutí se neindukuje žádné napětí.

V případě poruchy (porucha jednoho z krajních vodičů na neživé části) dojde k nesymetrii, součet proudů není roven nule, jádrem transformátoru protéká magnetický tok, který indukuje v sekundárním vinutí napětí, které přes ekvipotenciální rozdílové relé uvede v činnost spínací mechanismus, který vypne všechny napájecí vodiče. Testovací tlačítko slouží k ověření funkce proudového chrániče.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button