OBECNÝ ZÁJEMZajímavosti

Vesmírné zajímavosti, 12 faktů, které vám vyrazí dech

Zajímavá fakta o vesmíru, 12 faktů, které vás šokují. Žijeme ve zvláštní sluneční soustavě. Na co myslíte, když se díváte na hvězdy? Že možná nejsme sami? Pro tu ohromnost toho všeho?

 

Vesmírné zajímavosti, 12 faktů, které vám vyrazí dech

 

Vesmírné zajímavosti, 12 faktů, které vám vyrazí dech

 

Ve vesmíru vás může leccos překvapit. Faktem je, že o něm neznáme všechny odpovědi. Víme, že je rozlehlý a krásný, ale nejsme si jisti, jak rozlehlý vlastně je (a jak je vlastně krásný).
Ale některé věci, které víme, jsou zarážející. Níže jsme pro vás shromáždili nejúžasnější fakta o vesmíru, takže až se budete dívat na hvězdy, můžete být ještě více ohromeni tím, na co se díváte.

 

1. Neutronové hvězdy mohou rotovat rychlostí 600 otáček za sekundu.

 

1. Neutronové hvězdy mohou rotovat rychlostí 600 otáček za sekundu.

Neutronové hvězdy jsou jedním z možných konečných bodů ve vývoji hvězd s vysokou hmotností. Vznikají při výbuchu supernovy s hroutícím se jádrem a díky svým fyzikálním vlastnostem pak rotují extrémně rychle. Neutronové hvězdy se mohou po svém vzniku otočit až 60krát za sekundu. Za zvláštních okolností se tato rychlost může zvýšit na více než 600krát za sekundu.

2. V místnosti je naprosté ticho

 

  V místnosti je naprosté ticho

Zvukové vlny potřebují ke svému šíření prostředí. Protože ve vesmírném vakuu není žádná atmosféra, bude v prostoru mezi hvězdami vždy panovat děsivé ticho.

 

Světy s atmosférou a tlakem vzduchu však umožňují šíření zvuku, a proto je na Zemi a pravděpodobně i na jiných planetách hodně hluku.

3. Ve známém vesmíru je nespočetné množství hvězd.

 

Ve známém vesmíru je nespočetné množství hvězd.

Ve skutečnosti vůbec nevíme, kolik je ve vesmíru hvězd. V současné době vycházíme z odhadu počtu hvězd v naší galaxii, Mléčné dráze. Toto číslo se pak vynásobí nejlepším odhadem počtu galaxií ve vesmíru. Po všech těchto výpočtech může NASA s jistotou říci jen to, že existují miliony nespočitatelných hvězd. Milion je jakékoliv nepočitatelné číslo.

 

Studie Australské národní univerzity odhaduje jejich počet na 70 sextilionů. Jinými slovy, je to 70 000 milionů milionů milionů milionů milionů.

 

4. Stopy astronautů Apollo na Měsíci pravděpodobně zůstanou nejméně 100 milionů let.

 

  Stopy astronautů z Apolla na Měsíci pravděpodobně zůstanou nejméně 100 milionů let

Vzhledem k tomu, že Měsíc nemá atmosféru, není zde vítr ani voda, které by zničily nebo smyly stopy astronautů Apollo na Měsíci. To znamená, že jejich stopy, stopy roverů, stopy kosmických sond a odhozený materiál budou na Měsíci zachovány po velmi dlouhou dobu. 15 zajímavostí o UFO.

 

Ale nezůstanou tam navždy. Měsíc je stále dynamické prostředí. Ve skutečnosti je neustále bombardován „mikrometeority“, což znamená, že na Měsíci stále probíhá eroze, jen velmi pomalu.

5. 99 procent hmotnosti naší sluneční soustavy tvoří Slunce.

 

99 % hmotnosti naší sluneční soustavy tvoří Slunce.

Naše hvězda, Slunce, je tak hustá, že tvoří neuvěřitelných 99 procent hmotnosti celé sluneční soustavy. Zajímavá fakta o vesmíru. To jí umožňuje gravitačně ovládat všechny planety.

 

Z technického hlediska je naše Slunce „hvězda hlavní posloupnosti typu G“, což znamená, že každou sekundu přemění asi 600 milionů tun vodíku na helium. Kromě toho přeměňuje přibližně 4 miliony tun hmoty na energii jako vedlejší produkt.

 

Když Slunce zmizí, stane se červeným obrem a obklopí Zemi a vše na ní. Ale nebojte se: k tomu dojde až za 5 miliard let.

 

Zajímavosti o vesmíru 6. Každou hodinu dopadá na Zemi více energie ze Slunce, než naše planeta spotřebuje za rok.

 

Zajímavosti o vesmíru 6. Každou hodinu dopadá na Zemi více energie ze Slunce, než naše planeta spotřebuje za rok.

Využívání solární energie se za posledních 15 let zvýšilo o 20 % ročně. Zajímavá fakta o vesmíru.  Podle Yale Environment 360 přibylo v roce 2017 na světě o 30 % více solární energie, což znamená, že v tomto roce bylo vyrobeno 98,9 gigawattů solární energie.

 

Navzdory zdánlivě vysokému číslu představuje toto množství energie pouze 0,7 % světové roční spotřeby elektřiny. 10 nejvzácnějších a nejúžasnějších astronomických událostí.

Zajímavosti o vesmíru 7. Pokud se dva kusy stejného typu kovu v prostoru dotknou, spojí se a trvale se přilepí.

 

Zajímavosti o vesmíru 7. Pokud se dva kusy stejného typu kovu v prostoru dotknou, spojí se a trvale se přilepí.

Tento úžasný efekt se nazývá svařování za studena. Dochází k němu proto, že atomy jednotlivých kousků kovu nemají možnost rozpoznat, že se jedná o různé kousky kovu, a tak se hrudky spojují.

 

Na Zemi by k tomu nedošlo, protože jednotlivé části jsou odděleny vzduchem a vodou. Tento efekt má velký význam pro konstrukci kosmických lodí a budoucnost konstrukcí na bázi kovů ve vakuu.

Zajímavosti o vesmíru 8. Největší asteroid v naší sluneční soustavě je mamutí kus vesmírné horniny jménem Ceres.

 

Zajímavosti o vesmíru 8. Největší asteroid v naší sluneční soustavě je mamutí kus vesmírné horniny jménem Ceres.

Tento asteroid, který je někdy označován jako trpasličí planeta, má průměr téměř 600 kilometrů. Je zdaleka největší v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a tvoří celou třetinu jeho hmotnosti. Plocha Ceresu se zhruba rovná ploše Indie nebo Argentiny. Filmy o lodích : 10 nejlepších filmů o lodích.

9. Jeden den na Venuši je delší než jeden rok na Zemi

 

Jeden den na Venuši je delší než jeden rok na Zemi

Venuše má extrémně pomalou rotační osu, jeden celý cyklus jí trvá přibližně 243 pozemských dní. Vtipné je, že Venuši trvá jeden oběh kolem Slunce v pozemských dnech ještě kratší dobu – přesněji 226 dní. Vánoční přání 100+ vánočních přání a vinět k Vánocům.

 

Kromě toho Slunce vychází každých 117 pozemských dní, což znamená, že během každého roku vyjde pouze dvakrát, což je technicky vzato také jeden den. Protože se Venuše také otáčí po směru hodinových ručiček, Slunce bude vycházet na západě a zapadat na východě.

Zajímavosti o vesmíru 10. Jupiterova červená skvrna se zmenšuje

 

Zajímavosti o vesmíru 10. Jupiterova červená skvrna se zmenšuje

Slavná Jupiterova červená skvrna se v posledních desetiletích zmenšuje. Toto místo na planetě je obří rotující bouře, která kdysi pojmula asi tři Země. Nyní se do něj vejde pouze jedna Země.

 

Zajímavé je, že jak se bouře zmenšuje do šířky, ve skutečnosti roste do délky. Od roku 2018 vědci stále nevědí, proč k tomuto jevu vůbec dochází, ale někteří teoretici spekulují, že by to mohlo souviset s tryskovými proudy na Jupiteru, které buď změnily směr, nebo polohu.

 

11. Jeden ze Saturnových měsíců má výraznou dvoubarevnost

 

Jeden ze Saturnových měsíců má výraznou dvoubarevnost

 

Iapetus, jeden z 62 Saturnových měsíců, je vlastně docela unikátní nebeský objekt. Tento měsíc má velmi výrazné dvoubarevné zbarvení, přičemž jedna strana je mnohem tmavší než druhá.

 

Od roku 2018 se tento zvláštní jev nevyskytuje na žádném jiném měsíci sluneční soustavy. Barva Iapetu souvisí s jeho polohou vůči ostatním Saturnovým měsícům. Ukázalo se, že Iapetus leží daleko mimo Saturnovy prstence, a proto se na něj dostává velké množství kosmického odpadu z objektů, které by mohly proletět jeho oběžnou dráhou, což podle Forbesu vysvětluje tmavé oblasti.

 

Kromě toho další měsíc, Phoebe, který je zcela tmavý a vzdálenější než Iapetus, obíhá kolem Saturnu ve směru hodinových ručiček a „vyzařuje stálý proud částic“. Iapetus rotuje proti směru hodinových ručiček, což znamená, že částice vylétající z Phoebe dopadají při otáčení pouze na jednu stranu Iapetu. To vysvětluje, proč Iapetus není zcela tmavý, ale jen částečně.

 

Zajímavosti o vesmíru 12. Poloha severní hvězdy se v průběhu času mění

 

Zajímavosti o vesmíru 12. Poloha severní hvězdy se v průběhu času mění

 

Navigace bude podivná, až Polárka přestane být severní hvězdou přibližně za 13 000 let. Pokud to nevíte, zemská osa prochází pohybem zvaným „precese“, což znamená, že se osa planety mění a vytváří kužel – i když jen nepatrný.

 

Když k tomu dojde, trvá přibližně 26 000 let, než osa vytyčí celý tvar kužele. Zajímavá fakta o vesmíru.  K tomu je třeba dodat, že Polárka, současná „severní hvězda“ Země, začne časem měnit svou polohu, protože Země podléhá precesi. Žehlička na vlasy : Co si vybrat

 

Předpokládá se, že v roce 3000 př. n. l. byla severní hvězdou hvězda Thuban, známá také jako Alfa Draconis. Přibližně za 13 000 let bude novou severní hvězdou Vega – ale za 26 000 let se Polárka vrátí do své původní polohy, protože Země bude nadále podléhat precesi.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button