CHILDCAREŽivotní styl

Motivace pro děti – Jak motivovat děti

Motivace pro děti. Jak nejlépe motivovat děti? Vnitřní motivace k poznávání světa kolem nás začíná již v dětství. Tento typ motivace může být buď podporován, nebo potlačován zkušenostmi, které dospělí dětem poskytují. Psychologický výzkum poukazuje na řadu slibných přístupů, které mohou rodiče a odborníci využít k podpoře pozitivní motivace a učení během vývoje.

Motivace pro děti

 

Motivace pro děti

 

Děti se přirozeně orientují podle nových předmětů a událostí. Odvracejí zrak od příliš známých předmětů, ale také od nových, příliš složitých. Někdy se tomu říká „Goldilocksův efekt“: věci jsou zajímavé, když jsou nové, ale ne příliš. Při interakci s kojenci si všímejte, čemu věnují pozornost, a reagujte na jejich zájmy.

Vzbudit zvědavost

 

Vzbudit zvědavost

Kojenci se také snaží zkoumat předměty – zejména ty, které se chovají překvapivě. Když jim něco spadne na zem nebo to hodí, snaží se zjistit, co se stane dál. Poskytněte dětem příležitosti k interakci s novými předměty – a nechte je vést a učit se!

 

Podporovat hravé zkoumání dětí

 

Podporovat hravé zkoumání dětí

 

Děti všech věkových kategorií se spontánně zapojují do hry, pokud k tomu mají příležitost. Právě složky hry podporují učení: hra je vnitřně motivující, poskytuje příležitosti k novým zkušenostem a učení se od ostatních, vyžaduje aktivní zapojení a může posilovat sociální vazby a snižovat stres. Když je život zaneprázdněný nebo chaotický, může být obtížné najít si čas a prostor pro dětskou hru, která je však důležitým aspektem vývoje.

 

Upřednostňování sociální interakce při učení – Motivace dětí

 

Upřednostňování sociální interakce při učení - Motivace dětí

 

V digitálním věku existuje mnoho vzdělávacích počítačových aplikací určených pro děti již od 6 měsíců. Ani ty nejlépe navržené a nejefektivnější aplikace však nemohou nahradit skutečné sociální interakce s dospělými a vrstevníky.

V jedné studii se děti učily prvky jazyka efektivněji, když byly tváří v tvář učiteli nebo na videu. Nejnovější výzkumy ukazují, že malé děti se mohou učit z digitálních médií, jako jsou dotykové tablety, ale zdá se, že při tomto učení je nezbytná sociální interakce.

 

Vyzývejte děti tak akorát

 

Vyzývejte děti tak akorát

Děti jsou motivovány k práci na dosažitelných cílech. Od dětství je k udržení motivace zapotřebí úsilí, ale úspěch musí být možný. Ztrácejí motivaci, když je úkol příliš snadný, ale také když je tak obtížný, že je nepřekonatelný. Videohry účinně využívají tento základní princip učení a neustále zvyšují úroveň obtížnosti na základě individuálního výkonu dítěte. Snažte se úkoly přizpůsobit aktuálním schopnostem dítěte a poskytněte mu rychlou zpětnou vazbu o jeho výkonu.

 

Dejte dětem příležitost jednat – Motivace pro děti

 

Dejte dětem příležitost jednat - Motivace pro děti

 

Děti jsou motivovanější, když mají určitou míru sebeurčení a mohou si vybrat úkoly, které jsou pro ně osobně smysluplné. Pokud mají děti na výběr z projektů nebo mají alespoň trochu na výběr, jak úkoly plnit, je pravděpodobnější, že se jim budou věnovat. Motivace pro děti. Omalovánky kachna 20 bezplatných kachních omalovánek

 

Poskytovat pobídky pouze v případě potřeby

Když děti najednou dostanou odměnu za to, že dělají něco, co je baví a dělají to dobrovolně, mohou to začít dělat, až když budou vědět, že za to dostanou odměnu. Pokud je to možné, využijte přirozenou zvědavost dětí a jejich tendenci pracovat na dosažení dosažitelného cíle spíše než slibovat odměnu.

Chvalte spíše proces než výsledek – Motivace dětí

Když chválíme děti za jejich intelekt nebo úroveň dovedností – nebo za známku či zlatou medaili. Které si osvojili – to může vést k orientaci na výkon. Mohou být motivovány k dosažení dalších odměn, ale mohou se také naučit vyhýbat se náročným činnostem. Ve kterých by nemuseli vyniknout, protože se obávají negativního hodnocení. Motivace pro děti. Účesy pro řídké vlasy

Tlak na výkon se zvyšuje s tím, jak děti postupují ve škole, a je spojen s depresemi a úzkostmi, kromě toho, že se snižuje radost z učení. Když děti chválíme za jejich snahu a pomáháme jim vnímat neúspěch jako příležitost k učení a zlepšení (místo toho, abychom se soustředili pouze na výsledek). Budou více motivováni k usilovnější práci a budou více věřit, že mohou dosáhnout toho, co si předsevzali.

 

Udržujte blízký kontakt s dospívajícími – Motivace pro děti

 

Dospívání je období, kdy mnoho mladých lidí riskuje a překračuje hranice. Tento trend do značné míry odráží přirozený sklon k novým a vzrušujícím zážitkům. které maximalizují možnosti učení a jsou důležité při přechodu k samostatnosti. Protože dospívající jsou více motivováni uznáním svých vrstevníků, může být společensky prospěšné následovat vůdce, kteří riskují nebo vynikají překračováním hranic. Dospívající s blízkými rodinnými vztahy však méně riskují.

ŇVysoká rodičovská podpora a otevřený dialog jsou spojeny s menším počtem problémových chování, včetně menšího zneužívání návykových látek a kriminality. Buďte empatičtí a podporujte je, protože víte, že mladí lidé procházejí změnami v mozku, těle a sociálních vztazích, které mohou rizikové chování učinit přitažlivým. Udržujte komunikaci otevřenou – a dohlížejte na dospívající.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button