Historie počítačů – od minulosti po současnost
Historie počítačů První výpočetní zařízení používali primitivní lidé. Jako počítací nástroje používali klacky, kameny a kosti. Jak se lidská mysl a technologie postupem času zdokonalovaly, vznikala další výpočetní zařízení. Níže jsou popsána některá populární počítačová zařízení od nejstarších po nejnovější;
Obsah článku:
Abacus
Historie počítače začíná zrodem počítadla, které je považováno za první počítač. Říká se, že Číňané vynalezli počítadlo asi před 4 000 lety.
Byl to dřevěný stojan, na kterém byly připevněny kovové tyče s korálky. Korálky byly posunovány operátorem abaku podle určitých pravidel, aby bylo možné provádět aritmetické výpočty. Abakus se stále používá v některých zemích, například v Číně, Rusku a Japonsku. Obrázek tohoto nástroje je uveden níže;
Napierovy kosti
Bylo to ručně ovládané počítací zařízení, které vynalezl John Napier (1550-1617) z Merchistonu. V tomto počítacím nástroji použil 9 různých slonovinových proužků nebo kostí označených čísly pro násobení a dělení. Nástroj se proto stal známým jako Napierovy kosti. Historie počítačů. Byl to také první stroj, který používal desetinnou tečku. Nejlepší online hry na mobilu top 15 android hry.
Pascaline
Pascaline je také známý jako aritmetický stroj nebo sčítací stroj. V letech 1642 až 1644 ji vynalezl francouzský matematik a filozof Biaise Pascal. Je považována za první mechanickou a automatickou kalkulačku.
Pascal vynalezl tento stroj, aby pomohl svému otci, daňovému účetnímu. Uměl pouze sčítat a odčítat. Byla to dřevěná krabice s řadou ozubených kol. Historie počítačů. Když se kolo otočí o jednu otáčku, otočí se i sousední kolo. Na horní straně kol je řada okének pro čtení celkových hodnot. Obrázek tohoto nástroje je uveden níže;
Krokové počítadlo nebo Leibnitzovo kolo
V roce 1673 ji vytvořil německý matematik a filozof Gottfried Wilhelm Leibnitz. Zdokonalil Pascalův vynález a vyvinul tento stroj. Jednalo se o digitální mechanickou kalkulačku, které se říkalo krokový kalkulátor, protože byla vyrobena z drážkovaných bubnů namísto ozubených kol. Viz následující obrázek;
Mastné vlasy : 5 domácích prostředků
Diferenciální přístroj
Na začátku 1920s 19. století navrhl Charles Babbage, který je znám jako „otec moderního počítače“. Byl to mechanický počítač, který uměl provádět jednoduché výpočty. Byl to parní počítací stroj určený k řešení tabulek čísel, například logaritmických tabulek.
Historie počítačů – Analytický nástroj
Tento počítací stroj vyvinul v roce 1830 také Charles Babbage. Jednalo se o mechanický počítač, který jako vstup používal děrné štítky. Dokázal vyřešit jakýkoli matematický problém a uložit si informace do trvalé paměti.
Tabulátor
V roce 1890 ji vynalezl americký statistik Herman Hollerith. Jednalo se o mechanický tabelátor založený na děrných štítcích. Mohl by zpracovávat statistiky a zaznamenávat nebo třídit data či informace. Tento stroj byl použit při sčítání lidu v USA v roce 1890. Historie počítačů. Hollerith také založil společnost Hollerith Tabulating Machine Company, která se později v roce 1924 stala International Business Machine (IBM).
Historie počítačů – Diferenciální analyzátor
Byl to první elektronický počítač představený ve Spojených státech v roce 1930. Jednalo se o analogové zařízení, které vynalezl Vannevar Bush. Tento přístroj je vybaven vakuovými trubicemi, které přepínají elektrické signály pro provádění výpočtů. Během několika minut dokázal provést 25 výpočtů.
Dějiny počítačů – Marek I
Další významná změna v historii počítačů začala v roce 1937, kdy Howard Aiken plánoval vyvinout stroj, který by dokázal provádět výpočty s velkými čísly. V roce 1944 byl ve spolupráci IBM a Harvardu sestrojen počítač Mark I. Byl to první programovatelný digitální počítač. Nejlepší offline mobilní hry, 15 her, které nevyžadují Wi-Fi.
Generace počítačů
Generace počítačů označuje specifické zdokonalování počítačové technologie v průběhu času. V roce 1946 byly vyvinuty elektronické cesty nazývané obvody, které umožňují počítání. Nahradily převody a další mechanické součásti používané k počítání v předchozích počítačích.
V každé nové generaci byly obvody menší a sofistikovanější než u předchozí generace. Miniaturizace pomohla zvýšit rychlost, paměť a výkon počítačů. Existuje pět generací počítačů, které jsou popsány níže;
Historie počítačů – Počítače první generace
Počítače první generace (1946-1959) byly pomalé, obrovské a drahé. Tyto počítače používaly elektronky jako základní komponenty procesoru a paměti. Tyto počítače byly závislé především na dávkovém operačním systému a děrných štítcích. Jako výstupní a vstupní zařízení se v této generaci používaly magnetické pásky a papírové pásky;
Mezi oblíbené počítače první generace patří;
- ENIAC (elektronický numerický integrátor a počítač)
- EDVAC (elektronický diskrétní automatický počítač)
- UNIVACI (univerzální automatický počítač)
- IBM-701
- IBM-650
Počítače druhé generace
Druhá generace (1959-1965) byla érou tranzistorových počítačů. Tyto počítače používaly tranzistory, které byly levné, kompaktní a spotřebovávaly méně energie; díky tomu byly tranzistorové počítače rychlejší než počítače první generace.
V této generaci se jako primární paměť používala magnetická jádra a jako sekundární paměť magnetické disky a pásky. Tyto počítače používaly assembler a programovací jazyky jako COBOL a FORTRAN a operační systémy pro dávkové zpracování a multiprogramování.
Mezi oblíbené počítače druhé generace patří např;
- IBM 1620
- IBM 7094
- CDC 1604
- CDC 3600
- UNIVAC 1108
Historie počítačů – Počítače třetí generace
Ve třetí generaci počítačů se místo tranzistorů začaly používat integrované obvody (IC). Jeden integrovaný obvod může obsahovat obrovské množství tranzistorů, což zvýšilo výkon počítače a snížilo jeho cenu. Počítače jsou také spolehlivější, výkonnější a menší. Počítače této generace používaly jako operační systém vzdálené zpracování, sdílení času a multiprogramování. V této generaci se také používaly vysokoúrovňové programovací jazyky, jako FORTRON-II až IV, COBOL, PASCAL PL/1, ALGOL-68. Historie počítačů. Nejlepší mobilní hry Seznamte se a vyzkoušejte je.
Mezi oblíbené počítače třetí generace patří;
- Řada IBM-360
- Řada Honeywell-6000
- PDP (zpracovatel osobních údajů)
- IBM-370/168
- TDC-316
Počítače čtvrté generace
Počítače čtvrté generace (1971-1980) používaly velmi rozsáhlé integrované obvody (VLSI); čipy obsahující miliony tranzistorů a dalších obvodových prvků. Díky těmto čipům byla tato generace počítačů kompaktnější, výkonnější, rychlejší a cenově dostupnější. Počítače této generace používaly reálný čas, sdílení času a distribuovaný operační systém. V této generaci byly také použity programovací jazyky jako C, C++, DBASE.
Mezi oblíbené počítače čtvrté generace patří;
- DEC 10
- STAR 1000
- PDP 11
- CRAY-1 (superpočítač)
- CRAY-X-MP (superpočítač)
Historie počítačů – Počítače páté generace
V páté generaci počítačů (od roku 1980 do současnosti) byla technologie VLSI nahrazena technologií ULSI (Ultra Large Scale Integration). Umožnil výrobu mikroprocesorových čipů s deseti miliony elektronických součástek. Počítače této generace využívaly hardware pro paralelní zpracování a software umělé inteligence. Programovací jazyky používané v této generaci byly C, C++, Java, .net atd. Nejlepší MMO a MMORPG na PC v roce 2022.
Mezi oblíbené počítače páté generace patří např;
- Stolní počítač
- Přenosný počítač
- NoteBook
- UltraBook
- ChromeBook