Polární zvířata : 9 nejlepších arktických zvířat
Arktida má rozlohu přibližně 14,5 milionu kilometrů čtverečních. Polární zvířata. Průměrná zimní teplota v Arktidě je -40 °C a kvůli silným větrům zde nerostou stromy. Přesto zde žijí unikátní živočichové. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je plavba po Arktidě.
Sestavili jsme pro vás praktický seznam arktických zvířat s jejich jedinečným chováním a zajímavými fakty. Přečtěte si další informace o nepolapitelných zvířatech žijících na severu zeměkoule.
Obsah článku:
Lední medvěd
Lední medvěd, známý také jako „král Arktidy“, je vrcholným predátorem severu. Je to jeden z nejsilnějších masožravců na světě, ale nemá snadný život. Lední medvědi stráví celý život cestováním po ledových vrcholcích a hledáním potravy. Živí se převážně tuleni a svou kořist ucítí na vzdálenost téměř 1,6 km.
Lední medvědi jsou vynikající plavci, kteří jsou schopni uplavat více než 48 km najednou. Zatímco přední tlapky, které jsou lehce spojené s tlapkami, slouží jako vesla, zadní tlapky pomáhají při řízení. Dokonce je známo, že dokáží uplavat velké vzdálenosti, až 354 km. Rychlý úbytek letního mořského ledu v posledních letech nutí lední medvědy chodit dál a plavat déle. V důsledku tání ledu mají lední medvědi problémy s hledáním potravy. Zvíře na f
Mrož
Mroži, kteří si říkají obři Arktidy, jsou plní překvapení. Pravděpodobně jste už slyšeli o jejich ikonických kly. Kly jsou zvětšené zuby, které mohou dorůstat až do velikosti 1 m a mají je jak samci, tak samice.
Mroži si během milionů let vytvořili fantastické adaptační mechanismy, které jim umožňují přežít v mrazivých vodách Arktidy. Mroži jsou schopni zpomalit srdeční tep a odvádět krev z některých orgánů, což jim umožňuje zůstat pod vodou delší dobu. Mroži jsou sice na souši nemotorní, ale nenechte se zmást, jsou to opravdu skvělí plavci. Pod vodou snadno dosahují rychlosti až 35 km/h.
Mroži patří mezi nejspolečenštější zvířata na světě a jsou velmi hluční. Ke komunikaci mezi sebou používají různé zvuky, například vrčení a pištění. Tyto skořicově hnědé savce můžete potkat ve velkých stádech, jak se vyhřívají na břehu a plují na ledových knihách.
Arktická liška
Liška polární je malé zvíře, velké asi jako velká kočka, a je to možná nejpřátelštější zvíře v Arktidě. Nebuďte překvapeni, až se vám jeden z nich postaví k nohám a pozdraví vás!
Liška polární se pyšní mnoha jedinečnými křivkami a je známá svou mnohovrstevnatou huňatou srstí. Bílá srst chrání tělo před mrazivým chladem a slouží jako maskování. Je pozoruhodné, že zvíře o délce těla pouhých 46 cm dokáže přežít nejnižší teploty na světě. Teplý kožich umožňuje lišce přežít teploty až do -70 °C. Pokud je příliš chladno, obtočí si liška polární kolem těla krásný dlouhý ocas, který jí slouží jako další zimní srst. V případě sněhové bouře se zahrabává do sněhu, aby zůstala v teple a bezpečí. Zajímavé je, že liška polární je jediným psem, který má chlupaté tlapky. Zvíře na
Arktičtí sobi
Sobi, v Severní Americe nazývaní také karibu, obývají arktické a subarktické oblasti a každoročně migrují ve velkých stádech. Polární zvířata. Tato půvabná zvířata se živí různými travinami, které snadno vyhrabávají svými ostrými kopyty. V zimě se kopyta zmenšují, aby lépe držela na kluzkém povrchu. Díky svým kopytům jsou sobi také známí jako dobří plavci.
Nejzajímavější je, že sobi jsou jediní savci, kteří vidí ultrafialové světlo odrážející se od bílého sněhu. Tato důmyslná adaptace umožňuje těmto zvířatům v probouzejících se barvách Arktidy rozpoznat predátory nebo skrytou trávu. Nedávná studie zjistila, že oči sobů mění barvu ze zlaté na modrou v průběhu ročních období. To jim umožňuje odhalit predátory, jako je vlk arktický, v létě za 24hodinového denního světla a v zimě za stálé tmy.
Narval jednorožec – Polární zvířata
Narval je jedním z nejzvláštnějších arktických zvířat. Tento tajemný tvor je také nazýván mořským jednorožcem, protože má neuvěřitelně dlouhý spirálovitý kel. Kel může dorůstat až 3 m a je to vlastně přední zub, který vyrůstá z horního rtu.
Zajímavé je, že dodnes neznáme přesný účel kapusty, která byla ve středověku považována za cenný dar při královských hostinách. Podle některých teorií se používá jako projev dominance během pářících rituálů. Tento „roh“ se obvykle vyvíjí pouze u samců, ale asi u 15 % samic roste také kl, i když je obvykle kratší.
Další zajímavý fakt o narvalovi souvisí s množstvím vitaminu C, který se nachází v jeho kůži. Jedna unce jeho slupky obsahuje tolik vitaminu C jako polovina pomeranče. Inuité používali narvalí kůži proti kurdějím.
Žlutobílá velryba běluha – Polární zvířata
Velryba žlutobřichá je nejpůvabnějším obyvatelem arktických vod. Tato nádherná zvířata, která se vyznačují nápadně bílou kůží, se pohybují ve skupinách zvaných kapsle. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků.
Jsou obdařeni fascinujícími hlasovými schopnostmi, které jim vynesly přezdívku „mořští kanárci“. Ke komunikaci a navigaci v černých vodách používají pískání a další zvuky. Zajímavé je, že jsou také schopni napodobovat lidské hlasy bez jakéhokoli výcviku. Velryba běluha je nejbližším příbuzným tajemného narvala.
Pižmoň – Polární zvířata
Tato prastará zvířata, která obývají zamrzlý povrch Arktidy již tisíce let, přežila poslední dobu ledovou. Pižmovky jsou dokonale přizpůsobeny nejnáročnějším klimatickým podmínkám, jejich zvlněný porost a vnější chmýří dosahují téměř k zemi. Jejich hustá srst má ještě lepší tepelnou izolaci než ovčí vlna a je považována za nejteplejší na světě. Jsou obrovští a váží až 363 kg. Pižmoňové žijí ve stádech a živí se lišejníky, kořeny a mechy. Jejich hlavními predátory jsou vlci a lední medvědi. Pokud jsou napadeni, býci a krávy vytvoří kolem svých mláďat kruh.
Grónská velryba
Velryba grónská je jediným druhem velryby, který přežívá celý svůj život v chladných vodách Arktidy. Tato velryba může dorůstat délky až 18 m a hmotnosti až 90 000 kg. Zde najdete návod, jak se krtků na zahradě nadobro zbavit. Nyní je čas na několik ohromujících faktů! Tito záhadní tvorové nemají hřbetní ploutve, ale pomocí své mohutné lebky se prodírají arktickým ledem a dýchají. Plavou sice pomalu, ale z vody umí vyskočit!
Další fascinující věcí je jeho pozoruhodná dlouhověkost a odolnost vůči nemocem. Tito obyvatelé arktických vod se mohou dožít více než 200 let a jsou nejdéle žijícími savci na Zemi. Vědci zkoumají jejich geny, aby se dozvěděli více o tom, jak se jim daří žít tak dlouho a zdravě.
Norek drsnozobý – Polární zvířata
Plejtvák drsnozubý, často nazývaný tučňák severní, je známý svými vynikajícími potápěčskými schopnostmi pod vodou. Dokážou se potopit do hloubky více než 91 m nebo i dvakrát větší, přičemž klesají maximální rychlostí asi 2 m za sekundu! Díky tomu je strnad drsnozobý držitelem rekordu v nejhlubším ponoru mezi všemi ptáky.