PtáciPTÁCI A PAPOUŠCI

Papoušek senegalský Cena, charakteristika a chov

Papoušek senegalský se vyskytuje v západní části střední Afriky: v Čadu, Ghaně, Senegalu, Mali, Nigérii, Guineji, jižní Mauretánii, na ostrově Los a na Pobřeží slonoviny.

 

Biotop

 

Biotop

Papoušek senegalský žije na okrajích savany a hnízdí na stromech. Suchozemská biomasa nebo travní porosty.

 

Popis papouška senegalského

 

Popis papouška senegalského

 

Hlava papouška senegalského je šedá, včetně zobáku. Křídla, hřbet, ocasní pera a části hrudi jsou zelené (jejich odstíny se u jednotlivých ptáků liší). Zelená barva na hrudi má tvar písmene „V“, takže to vypadá, jako by měl Senegalec na sobě vestu. Spodní strana (břicho) je jasně žlutá až oranžová. Oči začínají u mláďat šedě, u dospělých končí žlutě. Nohy jsou buď šedé, nebo růžové. Papoušek zpěvný

 

Fyzicky je těžké rozeznat samce papouška senegalského od samice. Pro dosažení 100% přesnosti je obvykle nutné provést testy DNA nebo chirurgické určení pohlaví. Existuje však několik fyzických znaků, podle kterých lze ptáka určit jako samce nebo samici. Samice papoušků senegalských mají obvykle menší hlavu a zobák a kulatější chocholku. Kromě toho se zbarvení peří na hrudi obvykle rozšiřuje do tvaru písmene „V“ dále po břiše a končí mezi nohama. U samců se písmeno „V“ táhne jen do poloviny přední strany a samci mají také větší hlavu a zobák. Papoušek Alexandr Veliký

 

  • Poicephalus senegalus dosahuje délky 20 až 25 cm.
  • Hmotnost 115 až 125 g.
  • Průměrná délka života v zajetí 40 let
  • Rosella pestrá: chov a péče

Rozmnožování Papoušek senegalský

 

Rozmnožování Papoušek senegalský

 

O způsobu rozmnožování P. senegalus ve volné přírodě není mnoho známo, pouze to, že hnízdí na vysokých stromech a období páření trvá od září do listopadu.

 

V zajetí jsou chováni v párech v chráněné voliéře. Samice Poicephalus senegalus pohlavně dospívají přibližně ve dvou letech, samci ve třech letech, i když se mohou rozmnožovat i mnohem později (dokonce až v 6-7 letech). Obvykle snáší 2 až 4 vejce najednou a inkubace (samice) trvá 25 až 28 dní. Mláďata začínají cestovat přibližně v 9 týdnech věku, ale plně samostatná jsou až ve 12 týdnech.

 

Chování Papoušek senegalský

 

Chování Papoušek senegalský

 

Ve svém přirozeném prostředí byli papoušci senegalští pozorováni jak jednotlivě, tak v párech. Někdy je lze pozorovat v malých hejnech po 10-20 ptácích (mimo období páření). Volně žijící ptáci P. senegalus jsou v blízkosti člověka plaší a obvykle létají vysoko nad hlavou nebo hnízdí v korunách vysokých stromů. Papoušci senegalští vydávají řadu krátkých pisklavých a pískavých zvuků, které mohou být při poplachu poměrně hlasité a pronikavé. Papoušek Ara

 

Papoušci jako domácí mazlíčci jsou přátelští a velmi hraví. Rádi žvýkají dřevo a jiné hračky. Jednou z nejzajímavějších schopností papouška senegalského je, že dokáže napodobovat zvuky v domácnosti, jako je vrzání dveří nebo zvonění telefonu. Někdy dokáží pochytit slova nebo krátké fráze a dokonce se naučit jednoduché triky.

 

Papoušek senegalský s jiným papouškem

 

Papoušek senegalský s jiným papouškem

 

S ostatními ptáky vychází většinou dobře, ale často žárlí. Mohou dokonce pronásledovat rodinného psa nebo kočku a pokousat je. Poicephalus senegalus miluje pozornost a obvykle se upne k jedné osobě, i když jeho oddanost se může přesunout k jiné, pokud je dostatečně rozmazlován. Papoušek senegalský má velmi silnou osobnost a vyžaduje velkou osobní pozornost.

 

Krmivo

 

Krmivo

 

Strava papoušků senegalských se skládá převážně z ovoce, semen a obilovin. Mohou se živit také kobylkami a mladými pupeny stromů. Jak naučit papouška mluvit 10 nejlepších tipů

 

V zajetí se obvykle živí směsí semen, která obsahuje slunečnicová a světlicová semena, proso, piniové oříšky a mandle. Mohou také jíst různé fazole, cizrnu, sóju a další čerstvou zeleninu a ovoce. Někteří P. senegalus si dokonce pochutnávají na kuřecím mase a bramborové kaši nebo na sušenkách pro psy a kočky.

 

Hospodářský význam pro člověka: negativní

 

Zemědělci považují Poicephalus senegalus za škůdce. Často žerou semena z kukuřičných a prosných polí nebo kradou arašídy, které zemědělci nechali uschnout. Mnoho druhů P. senegalus je z tohoto důvodu odchytáváno a zabíjeno. Pečujte o vlasy, když vypadávají.

 

Stav ochrany

 

Stav ochrany

Papoušek senegalský je považován za běžný druh. Hustota obyvatelstva se liší v závislosti na dostupnosti potravin v různých oblastech.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button