PLEMENA PSŮ SKUPINYPsi

Čínská plemena psů – 17 psů z Číny

Čínská plemena psů – 17 čínských plemen psů: psi čínských plemen: starobylí a jedineční psi. Čína je obrovská země, která v průběhu let vytvořila několik rozkošných psích plemen. Přestože nejoblíbenějšími plemeny čínských psů jsou čau-čau a pekinéz, existuje celá řada dalších plemen.

 

Čínská plemena psů

 

Čínská plemena psů

 

V tomto článku se budeme zabývat všemi v současnosti existujícími plemeny čínských psů. Pokud z jakéhokoli důvodu uvažujete o koupi čínského psa, v tomto článku se o nich dozvíte více.

 

Pekingský psík

 

Pekingský psík

 

Tito malí psi pocházejí z 8. století, kdy se do nich zamilovali členové dynastie Tchang. Vydali totiž zákon, který zakazoval vlastnit psa, pokud nejste členem královské rodiny. Hlavním městem Číny byl v té době Peking, což vysvětluje, jak tito psi dostali své jméno.

 

Dnes je toto čínské plemeno psů známé jako okouzlující a láskyplné. Vytvářejí si silné vazby se svými oblíbenci, ale jsou také zcela nezávislí. Nemají však příliš v lásce děti a neradi si hrají hrubě. Pekinéz: charakteristika plemene

 

Shar pei

 

Shar pei

Čínský šarpejec váží až 60 kilogramů, což ho řadí do kategorie „velký“. Tito silní strážci jsou známí svou věrností a mají poměrně velkou inteligenci. Shar pei: Charakteristika plemene

 

Pro nové majitele nejsou příliš užiteční. Někdy mohou být nároční kvůli své nezávislosti, hlídacím instinktům a inteligenci. Jsou příliš tvrdohlaví a inteligentní, než aby si to zasloužili. Zásadní je včasná socializace a výcvik. Bojová plemena psů

Kromě toho tito psi nejsou přátelští. Rádi tráví čas s rodinou, ale k cizím lidem mohou být poměrně odtažití.

Pes Bone Mouth

 

Pes Bone Mouth

 

Technicky vzato není pes s kostěnou tlamou plemeno. Místo toho se jedná o variantu scarpee. Přesto je tento „kostěný“ šarpejec v Číně velmi oblíbený.

 

Rozdíl mezi oběma možnostmi je zřejmě dán geologickou polohou. „Kostěný pes“ má pravděpodobně blíže k původnímu šarpeje a je to odrůda, která se dnes vyskytuje hlavně v Číně. Chovají se velmi podobně jako šarpeje, ale mají mnohem méně kůže kolem obličeje a tlamy.

 

Mops – Čínská plemena psů

 

Mops - Čínská plemena psů

 

Mopslíci jsou velmi oblíbení. Jsou z nich výborní domácí psi a vycházejí prakticky s každým. Dobře se jim daří v bytech i na venkově. Rádi se baví a jsou velmi mazliví.

Tito psi však mají i jednu podstatnou nevýhodu – řadu zdravotních problémů. Patří pravděpodobně k nejnezdravějším plemenům, která v současnosti existují. Jejich sevřený čenich jim ztěžuje normální dýchání, což samo o sobě může způsobit mnoho problémů. Jejich kudrnaté ocasy mohou také způsobovat nejrůznější problémy s páteří. Mops – Charakteristika plemene

 

Tibetský španěl

 

Tibetský španěl

 

Tibetský španěl je mimo Čínu poměrně vzácný. Je to však jedno z nejstarších psích plemen na světě. Původně byli vyšlechtěni jako varovní psi kolem tibetských klášterů a mnoho z těchto štěkacích instinktů si zachovali dodnes.

Psi se vyskytují v mnoha různých barevných kombinacích. Technicky vzato se nejedná o španěly a jsou spíše příbuzní mopsům a dalším čínským plemenům psů. Tibetští španělé snášejí výcvik poměrně dobře a jsou dobrou volbou pro začínající majitele psů. Mohou však být poměrně hlučné, takže nemusí být tou nejlepší volbou do bytů. Tibetský španěl: Charakteristika plemene

 

Sbohem

 

Sbohem

 

Jedním z nejznámějších čínských psů je čau-čau. Tato divoká šelma je známá v Číně i po celém světě. Mohou dosáhnout hmotnosti až 70 kilogramů, což z nich činí jedny z nejmohutnějších psů na tomto seznamu.

Čau-čau jsou známé svou čistotností (především). Snadno se vychovávají a mají velmi malý psí zápach. Často se čistí jako kočky.

Tito psi nejsou nijak zvlášť agresivní, ale mohou být poněkud ochranářští a „důstojní“. Včasná socializace je nezbytná, aby si zvykli na ostatní lidi a zvířata. Nejsou to zrovna přátelští psi a k cizím lidem se chovají odměřeně.

 

Shih Tzu – Čínská plemena psů

 

Shih Tzu - Čínská plemena psů

Shih Tzu je také jedním z nejoblíbenějších psů na tomto seznamu. Díky dlouhé srsti a staženému čenichu jsou nezaměnitelní. Jsou relativně menší a váží mezi 9 a 16 kilogramy. Jejich srst má mnoho různých barev, ale vyžaduje velkou péči. Abyste udrželi jejich srst měkkou a čistou, musíte je denně kartáčovat.

Shi-tsu jsou k dětem neuvěřitelně laskaví a jemní. Jsou naprosto spokojeni s celodenním pobytem na gauči, ačkoli by měli mít trochu pohybu, aby předešli obezitě. Shih Tzu: Charakteristika plemene

 

Tibetský mastif (Tibetský mastif)

 

Tibetský mastif (Tibetský mastif)

 

Tento pes je obrovský. Samci mohou vážit až 150 kg. Toto plemeno čínských psů není určeno pro život v bytě.

Navzdory svému mohutnému vzhledu jsou tito psi poměrně mírní a klidní. Jsou velmi přátelští a věrní své rodině a často jsou popisováni jako velmi oddaní. Vůči cizím lidem však mohou být trochu teritoriální. K překonání některých teritoriálních a hlídacích instinktů je nutná včasná socializace – nejlépe dříve, než příliš vyrostou.

Stejně jako většina čínských psů má i tento mastif nezaměnitelnou „lví hřívu“. Tibetský mastif: charakteristika plemene

 

Čínský chocholatý pes – Čínská plemena psů

 

Čínský chocholatý pes - Čínská plemena psů

 

Čínský chocholatý pes se vyskytuje ve dvou různých variantách: bezsrstý a bezsrstý. To je však trochu zavádějící. Bezsrstá odrůda má na hlavě poměrně hodně chlupů a bezsrstá odrůda má lysý obličej. Ani jeden z nich tedy plně neodpovídá svému názvu.

Čínský chocholatý pes

 

Oba psi jsou hraví a mazliví. Vyžadují trochu více pohybu než většina menších psů a nejlépe se jim daří v aktivní rodině. Pro alergiky může být užitečná bezchlupá odrůda. Nejsou však zcela hypoalergenní – což lze říci o každém psovi. Psi, kteří nekloužou : 15 hypoalergenních plemen psů

 

Čchung-čchingský pes

 

Čchung-čchingský pes

 

Toto plemeno není příliš často k vidění. Jedná se o jedno z nejvzácnějších psích plemen na světě, takže šance najít psa k adopci je neuvěřitelně malá.

Čchung-čchingský pes údajně existuje již od dob dynastie Chan, tedy více než 2000 let. Byli vyšlechtěni jako hlídací a lovečtí psi, takže jsou poměrně všestranní. Byli to psi obyčejných lidí.

Tito psi jsou poměrně otevření a sebevědomí. Rádi si hrají a obecně se baví. Jejich touha po kořisti je velmi silná, takže pronásledují jiná zvířata a občas kvůli tomu utečou. Jsou to skvělí rodinní psi a jsou známí tím, že jsou mírní k dětem.

 

Kunming – Čínská plemena psů

 

  Kunming - Čínská plemena psů

 

Tento vlčák je velmi podobný německému ovčákovi. Má stejný základní tvar hlavy a atletickou postavu. Jednou z výjimečných vlastností tohoto psa je, že se při upozornění načepýří podobně jako kočka. Tito psi jsou poměrně vzácní.

 

Jak si asi dokážete představit, má tento pes společné předky s německým ovčákem. Byl však vyšlechtěn a pochází z Číny. Jsou vycvičeni k mnoha stejným činnostem jako němečtí ovčáci, včetně vojenské a policejní práce.

 

Tchajwanský pes

 

Tchajwanský pes

 

Plemeno pochází z malého ostrova Formosa na Tchaj-wanu. Zde jsou poměrně rozšířené. Potulují se po ulicích a krajině a jsou domácími mazlíčky mnoha rodin. Jsou to místní hvězdy, které se na svém ostrově dobře adaptovaly.

Protože se vyskytují pouze na jednom ostrově, může být obtížné je najít jinde. Čínská plemena psů.

Psi jsou velmi energičtí a věrní. Nejlépe se jim daří v aktivních rodinách a často tráví dny na cestách. Jsou také poměrně inteligentní, což jim umožňuje velmi rychle se učit povely. Příležitostně se používají jako hlídací psi, ale nemají teritoriální instinkty jako některá jiná plemena.

Tchajwanský pes je obecně nové, domestikované plemeno. Většinu své historie strávili ve volné přírodě. Z tohoto důvodu je velmi důležitá raná socializace.

 

Xiasi – Čínská plemena psů

 

  Xiasi - Čínská plemena psů

 

Xiasi je známý pod několika různými jmény, včetně „Bai Long Quan“. Pochází z čínské provincie Kuej-čou, která se nachází na jihu země. Jak často si mám mýt vlasy?

Od ostatních čínských psů se velmi liší. Má štíhlou postavu a drsnou bílou srst. Nemá „lví hřívu“, která se obvykle vyskytuje u většiny čínských psů.

Xiasi Quan byl vyšlechtěn jako lovecký pes, takže má velmi vysoký lovecký pud. Je poměrně čilý a inteligentní a má bystré smysly. Dají se poměrně snadno vycvičit a nejsou nijak zvlášť tvrdohlaví. S ostatními psy vycházejí dobře, i když menší zvířata mohou považovat za kořist.

Japonský španěl

 

Japonský španěl

 

Vím, co si myslíte. Jak může být japonský španěl čínský, ale historie tohoto psa je poměrně složitá. Historici a odborníci na plemeno nevědí, odkud tento pes pochází. Čínská plemena psů. Mnozí tvrdí, že navzdory svému běžnému názvu pochází z Číny. Možná pochází z tibetských klášterů, stejně jako mnoho dalších psů na tomto seznamu, nebo byl oblíbeným plemenem čínských císařů.

Nakonec se však toto plemeno dostalo do Japonska, kde ho chovali japonští šlechtici. Ve skutečnosti se tedy jedná o čínské i japonské plemeno. Japonská plemena psů – 13 plemen psů.

Toto plemeno se nejlépe hodí jako pes na klíně, což z něj činí vynikající volbu do bytu. Nevyžadují mnoho pohybu a většinu dne tráví klidně na gauči. Jsou přítulné a nejsou nijak zvlášť problémové. Doporučujeme je pro první majitele.

 

Lhasa Apso

 

Lhasa Apso

 

Lhasa apso je podobná shih tzu, ale má trochu větší čenich. Existují již tisíce let a pocházejí z Himálaje, kde sloužili jako varovní psi v klášterech. Lhasa apso: charakteristika plemene

Jsou krátké, ale také poměrně robustní. Jejich srst může sahat až na zem a vyžaduje poměrně velkou péči, aby byla čistá a nezamotaná. Stejně jako ostatní tibetská plemena mají ocas stočený na zádech.

Tito psi jsou velmi inteligentní – někdy až příliš pro své vlastní dobro. Dokážou být tvrdohlaví a svéhlaví, když chtějí. K cizím lidem se nechovají příliš přátelsky, i když ke členům své rodiny jsou laskaví. Pes do bytu : 15 nejlepších plemen do bytu.

 

Tibetský teriér – Čínská plemena psů

 

Tibetský teriér - Čínská plemena psů

 

Tento pes je velmi podobný lhase apso, jen je o něco vyšší. Čínská plemena psů. Navzdory svému jménu není považován za teriéra. Spíše patří do skupiny nesportovních psů.

Stejně jako mnoho jiných tibetských psů byl i tento pes vyšlechtěn jako hlídací pes pro kláštery. Mají velmi dlouhou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Mohou vážit až 30 kg a často jsou považováni za „středně velké“ psy. Tibetský teriér má jedinečné ploché nohy, které mu usnadňují pohyb v hlubokém sněhu v horském terénu, v němž byl vyšlechtěn. Tibetský teriér: charakteristika plemene

Toto plemeno psů může být velmi energické. Raději jsou venku a něco dělají. Z tohoto důvodu jsou nejvhodnější pro aktivní rodiny.

 

Tibetský kyj apso – Čínská plemena psů

 

Tibetský kyj apso - Čínská plemena psů

 

Toto vzácné plemeno hlídá v Tibetu skot. Občas se jejich srst holí a používá na výrobu koberců – jsou tak chlupatí. Často váží necelých 100 kilogramů a mají neuvěřitelně dlouhé vlasy. Jak si dokážete představit, na koberci je spousta vlasů. Jsou lehčí a atletičtější než tibetský mastif, ale jinak jsou si dost podobní. 10 největších plemen psů na světě.

Mají silný smečkový instinkt, který pravděpodobně přispěl k jejich přežití v drsném horském terénu jejich domoviny. Jsou považováni za „primitivní“ plemeno a zachovali si mnoho původních instinktů.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button